Co czwarty emeryt przy ladzie w aptece zostawia między 500 a 900 zł – tak wynika z listopadowego sondażu dziennika "Fakt". Aż 55 proc. seniorów zadeklarowało w badaniu, że na leki wydaje do 500 zł miesięcznie. To spore sumy, zwłaszcza, że dzieciom do lat 18 oraz seniorom leki należą się w Polsce bezpłatnie. W sezonie 2024/2025 seniorzy będą mogli bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w aptece.
Seniorzy i dzieci to nie jedyne grupy uprawnione do otrzymania bezpłatnych leków. na liście są jeszcze:
- nieubezpieczone kobiety w ciąży, w okresie porodu i połogu,
- inwalidzi wojenni i osoby represjonowane, a także ich małżonkowie, którzy pozostają na ich wyłącznym utrzymaniu oraz wdowy i wdowcy po poległych żołnierzach, zmarłych inwalidach wojennych bądź osobach represjonowanych,
- inwalidzi wojskowi,
- zasłużeni honorowi dawcy krwi,
- zasłużeni dawcy przeszczepu,
- pracownicy i byli pracownicy zakładów produkujących wyroby z azbestem,
- osoby sprawujące powszechny obowiązek obrony.
Jakie kody dla dzieci i seniorów?
Wykaz bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia zawiera ponad 2 800 leków. Z kolei dla seniorów powyżej 65+ wykaz ten to prawie 3 721 bezpłatnych leków. Niestety, aby je otrzymać nie wystarczy pokazać w aptece dowód tożsamości. Specjalne uprawnienia lekarz musi zaznaczyć kodem na recepcie.
Seniorom, którzy chcą skorzystać z darmowych leków lekarz musi umieścić na recepcie adnotację literą „S”. W przypadku osób do 18 lat, darmowe leki zostaną wydane w aptece tylko po tym, gdy na recepcie refundowanej pojawi się symbol „DZ".
Pozostałe kody dla uprzywilejowanych grup osób
Pozostałe kody to:
- AZ - pracownicy i byli pracownicy zakładów produkujących wyroby zawierające azbest,
- IW – inwalidzi wojskowi,
- WE - weterani działań poza granicami państwa, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30 proc.,
- C - kobiety od momentu stwierdzenia ciąży do 15 dni po planowanej dacie porodu,
- ZK - Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, Zasłużeni Honorowi Dawcy Przeszczepu,
- IB - inwalidzi wojenni oraz osoby represjonowane, ich małżonkowie pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu, wdowy i wdowcy po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych oraz osoby represjonowane, uprawnione do renty rodzinnej, a także cywilne niewidome ofiary działań wojennych.