Program "Profilaktyka 40 plus" miał działać tylko do końca 2024 roku. Jednak podczas wywiadu w radiu RMF FM, ministra zdrowa Izabela Leszczyna zapewniła, że program będzie jednak nadal kontynuowany również przez cztery pierwsze miesiące 2025 roku.
Jednocześnie poinformowała, że resort zdrowia przygotowuje nowy program z jedną istotną modyfikacją. – Teraz program jest taki, że mogę wejść do laboratorium, zrobić sobie badania, później z nimi wyjść i za przeproszeniem pies z kulawą nogą o tym nie wie. Chcę, żeby w programie, który wprowadzimy w przyszłym roku – najpóźniej od 1 maja – lekarz rodzinny widział te wyniki. Jeśli wyniki nie będą są zadowalające, wtedy koordynator z POZ-u będzie dzwonił do pacjenta i zapraszał go na wizytę – zapowiedziała podczas radiowego wywiadu minister Leszczyna.
Które badania w darmowym pakiecie?
Badania diagnostyczne wchodzące w skład programu dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. W pakietach badań są m.in. morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi i próby wątrobowe AlAT, AspAT i GGTP.
Uprawnionych do wzięcia udziału programie jest około 20 mln Polaków od 40. roku życia. NFZ podał, że do tej pory przebadało nieco ponad 4 mln osób. Darmowe badania cieszą się większą popularnością wśród kobiet (2 mln 422 tys.) niż wśród mężczyzn (1 mln 668 tys.).
Co się zmieni w programie w 2025 roku?
Od początku program był krytykowany za zbyt małą ilość badań, dublowanie diagnostyki wykonanej już wcześniej pacjentowi, długą ankietę do wypełnienia online i brak konsultacji z lekarzem. Tylko ta ostatnia wada zostanie wyeliminowana od stycznia 2025 roku.
"Profilaktyka 40 Plus" to projekt Adama Niedzielskiego (ministra zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego). Początkowo miał się zakończyć po pół roku, czyli 31 grudnia 2021 roku. Mimo wielokrotnego przedłużania, dwumilionowego pacjenta odnotowano dopiero w czerwcu 2023 roku, czyli po blisko dwóch latach działania programu.