Krztusiec (dawniej koklusz) to bakteryjne zapalenie tchawicy i oskrzeli wywoływane przez zakażenie pałeczką krztuśca. na koklusz zachorować można w każdym wieku, a chorobę przechodzić kilka razy w życiu. Najniebezpieczniejsza jest dla noworodków oraz osób starszych. W Polsce odnotowano drastyczny wzrost zachorowań na krztusiec.
Czy to jest koklusz czy przeziębienie?
Objawy kokluszu niestety łatwo pomylić z przeziębieniem. Zaniepokoić powinien kaszel, który utrzymuje się ponad 7 dni, a zwłaszcza gdy nasila się nocą i ma charakter napadowy. Nawet napady kaszlu zakończone „zanoszeniem się” lub wręcz wymiotami nie skłaniają do podejrzeń o koklusz. Jedna chora osoba może zarazić nawet 18 osób.
Choroba ma charakter przewlekły. Napadowy kaszel może utrzymywać się przez trzy i więcej miesięcy, zwykle nasilając się nocą. Napad kaszlu rozpoczyna się serią kilku silnych kaszlnięć na jednym wydechu, po czym następuje głęboki świszczący wdech. Przypomina to pianie koguta i jest najczęściej określane jako „zanoszenie się”.
Niedotlenienie oraz zwiększone ciśnienie krwi w czasie napadu kaszlu mogą prowadzić do pękania naczyń krwionośnych i powstawania wybroczyn na twarzy, wylewów do spojówek i krwawień z nosa. U niemowląt pod koniec napadu może dojść do bezdechu, a następnie drgawek. Leczenie kokluszu to branie antybiotyków.
Cała Polska kaszle
Lekarze powtarzają, że osoba dorosła powinna choć raz na 10 lat profilaktycznie zaszczepić się na krztusiec. To dlatego, że przechorowanie wcale nie chroni przed ponowną infekcją. Szczepienia dzieci są bezpłatne, chyba że decydujemy się na odpłatny preparat 5w1 lub 6w1. Za darmo zaszczepimy także dziecko 14-letnie. 19-latkom i osobom dorosłym podaje się preparaty odpłatne. Ceny szczepionek wahają się od 110 do 160 zł zależnie od apteki.