Główny Inspektor Sanitarny zabrał głos w dyskusji nad środkami używanymi do tępienia gryzoni – często niezgodnie z przeznaczeniem. I ostrzega: „Substancje chemiczne zawarte w środkach ochrony roślin czy produktach biobójczych mogą zawierać składniki wysoce szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi. Korzystanie z produktów chemicznych jest bezpieczne tylko wtedy, gdy stosowane są zgodnie z przeznaczeniem, w sposób określony w instrukcji producenta” – przypomina w komunikacie.
Śmierć dzieci konsekwencją użycia środków niezgodnie z zaleceniem
To reakcja na śmiertelne zatrucia dzieci spowodowane użyciem środków chemicznych na gryzonie. Po śmierci 2- letniej dziewczynki w Tomaszowie Lubelskim, trzylatka w Nowym Tomyślu, 14-miesięcznego chłopca w Kamieniu Pomorskim, rocznego chłopca w Bisztynku, Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło ograniczanie handlu w internecie preparatami do tępienia owadów i gryzoni. Dostęp do nich będą mieli tylko profesjonaliści.
Według wiceministra rolnictwa Marcina Kołodziejczaka, często do domowej walki z gryzoniami czy kretami używane są środki stosowane do gazowania i czyszczenia silosów po zbożu. Główny Inspektor Sanitarny przypomina w komunikacie, że środki chemiczne muszą być używane zgodnie z przeznaczeniem określonym przez producenta i wyłącznie w sposób zgodny z umieszczonymi na etykiecie instrukcjami i zaleceniami. Przed zastosowaniem tych środków należy przeczytać instrukcję użycia i ściśle się do niej stosować.
Zagrożenie życia i zdrowia na własną prośbę
"Wiele produktów z tej grupy jest przeznaczonych wyłącznie do użycia przez osoby posiadające specjalne uprawnienia. Informacja o takich wymaganiach znajduje się na etykiecie produktu. Używanie tych środków przez osoby nieprzeszkolone, bez zabezpieczenia w środki ochrony indywidualnej, jest nielegalne i może stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia." – tłumaczy GIS.