Już na początku 2025 r. lista leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) może się znacznie skrócić. Wszystko za sprawą bałaganu w przepisów i braku wniosków ze strony firm farmaceutycznych o wpisanie konkretnych wyrobów farmaceutycznych na listę refundacyjną. W konsekwencji wielu pacjentów może od nowego roku za niezbędne leki płacić krocie.
Producenci leków nie złożyli wielu wniosków o refundację
Lista leków, które mogą utracić refundację ze strony NFZ zawiera pozycje potrzebne do leczenia bardzo popularnych wśród pacjentów schorzeń, takich jak cukrzyca, choroby reumatyczne, choroby sercowo-naczyniowe czy zaburzenia metabolizmu, informuje Portal Samorządowy. Oznacza to, że olbrzymia część pacjentów może nie wypłacić się przy aptecznych kasach, jeżeli będą musieli utrzymać dawkowanie na tym samym poziomie.
Resort wyjaśnia w komunikacie, że zgodnie z ustawą refundacyjną producent leku jest zobowiązany złożyć wniosek o przedłużenie refundacji danego preparatu najpóźniej 180 dni przed wygaśnięciem aktualnej decyzji o objęciu go refundacją. Jak się jednak okazuje, wiele wniosków od firm farmaceutycznych nadal nie wpłynęło, co może grozić zamknięciem listy i możliwością refundacji.
Jakie leki mogą od stycznia 2025 r. nie być refundowane
Wśród kilkudziesięciu leków, które mogą nie być refundowane od 1 stycznia 2025 r., znajdują się między innymi: Mononit – lek rozszerzający naczynia krwionośne, Plendil – lek obniżający ciśnienie krwi, Dilzem retard – stosowany w leczeniu choroby niedokrwiennej serca i nadciśnienia, Lotensin – obniżający ciśnienie oraz stosowany w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych i leczeniu chorób nerek, Lipanor – zmniejszający stężenie lipidów we krwi, Mycosolon – preparat o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym i przeciwświądowym, Provera – stosowany przy wtórnym braku miesiączki i krwawieniu z macicy z powodu zaburzeń hormonalnych, Hytrin i Kornam – leki na łagodny przerost gruczołu krokowego, Polcortolon – stosowany w terapii niewydolności kory nadnerczy i chorobach reumatycznych, Tarivid 200 – lek przeciwgruźliczy, Gentamicin WZF 0,3 proc. – antybiotyk do oczu, Pilocarpinum WZF 2 proc. i Taptiqom – leki na jaskrę, Milupa PKU 3 – żywność medyczna stosowana w leczeniu fenyloketonurii, Humana SL – formuła dla niemowląt z nietolerancją mleka krowiego, Keto-Diastix – testy paskowe do badania stężenia glukozy i ciał ketonowych w moczu, stosowane m.in. przez pacjentów z cukrzycą. (źródło: Portal Samorządowy)