Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest potwierdzeniem prawa do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych i jest także możliwość wyrobienia jej od ręki. Obowiązuje w krajach europejskich, ale nie tylko:
- kraje Unii Europejskiej,
- Islandia,
- Liechtenstein,
- Norwegia,
- Szwajcaria,
- Wielka Brytania,
Jest również ważna na terytoriach zamorskich:
- francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska,
- portugalskich: Azory i Madera,
- hiszpańskich: Majorka i Wyspy Kanaryjskie.
Dobrze działa w nagłych wypadkach
EKUZ jest kartą bezpłatną i należy się każdej ubezpieczonej zdrowotnie osobie w Polsce. Uprawnia do wszystkich niezbędnych świadczeń zdrowotnych za granicą, ale nie refunduje leczenia planowanego.
Warto podkreślić, że EKUZ działa tylko w placówkach publicznych, nie obowiązuje w prywatnych klinikach. Nie pokrywa także kosztów transportu medycznego. Zadziała w sytuacjach nagłych, takich jak uraz, zawał, silny ból zęba czy konieczność hospitalizacji.
Zapewni opiekę medyczną na takich samych zasadach, jakie dotyczą obywateli danego państwa. Dlatego trzeba pamiętać, że w wielu krajach część usług medycznych może być płatna, choć w Polsce są darmowe. Warto to sprawdzić przed wyjazdem na urlop: we Francji trzeba zapłacić 30 proc. honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu.
Najczęściej rozliczenie leczenia odbywa się między instytucjami, ale może być też tak, że najpierw trzeba zapłacić za leczenie i dopiero po powrocie do Polski złożyć wniosek o refundację.
Karta EKUZ od ręki lub trzeba poczekać
Jeżeli wniosek zostanie osobiście złożony w oddziale narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), karta zostanie wydana od ręki. W innym przypadku trwa to do 5 dni, ale od czerwca do września oddział wojewódzki może wydłużyć okres rozpatrzenia wniosku do kilkunastu dni.
Wniosek o EKUZ można także złożyć on-line przez IKP, mojeIKP lub ePUAP. Nie ma możliwości wysłania go e-mailem.
Okres ważności karty EKUZ zależy od rodzaju i długości przysługującego ubezpieczenia zdrowotnego. Decyzję o długości ważności karty podejmuje NFZ na podstawie aktualnych dokumentów potwierdzających status ubezpieczenia w momencie składania wniosku.
Czytaj też:
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Można się zdziwić przepisami