Chociaż Alfred Nobel nie wymienił ekonomii w swoim testamencie jako dziedziny, w której również powinny być przyznawane nagrody jego imienia, to od 1969 r. również i ona dołączyła do prestiżowej grupy nagradzanych nauk. Fundusze na nagrody dla laureatów nie pochodzą jednak z Fundacji Nobla, a ze środków Szwedzkiego Banku Centralnego. 14 października Nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii zostali obdarowali Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson.
Nagroda Nobla z dziedziny ekonomii w 2024 r.
Tegoroczni laureaci w dziedzinie nauk ekonomicznych – Daron Acemoglu, Simon Johnson i James Robinson – wykazali, jak ważne są instytucje społeczne dla dobrobytu kraju. Społeczeństwa z słabym praworządnością i instytucjami, które wyzyskują ludność, nie generują wzrostu ani pozytywnych zmian. Badania laureatów pomagają nam zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, uzasadnia swój tegoroczny wybór Komitet Noblowski.
„Laureaci wykazali, że jednym z wyjaśnień różnic w dobrobycie krajów są instytucje społeczne, które zostały wprowadzone podczas kolonizacji. Inkluzywne instytucje były często wprowadzane w krajach, które były biedne, gdy były kolonizowane, co z czasem skutkowało ogólnie zamożną populacją. Jest to ważny powód, dla którego dawne kolonie, które kiedyś były bogate, są teraz biedne i odwrotnie” – czytamy o badaniach Acemoglu, Johnsona i Robinsona.
„Zmniejszenie ogromnych różnic w dochodach między krajami jest jednym z największych wyzwań naszych czasów. Laureaci pokazali, jak ważne są instytucje społeczne dla osiągnięcia tego celu” – dodaje Jakob Svensson, przewodniczący Komitetu Nagrody w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Daron Acemoglu i Simon Johnson pracują amerykańskim uniwersytecie Massachusetts Institute of Technology (USA). Acemoglu urodził się w Stambule (Turcja) i ma korzenie ormiańskie, Johnson jest naukowcem pochodzącym z Wielkiej Brytanii i pracuje na tej samej uczelni, co Daron Acemoglu. James A. Robinson jest Brytyjczykiem i pracownikiem uniwersytetu chicagowskiego.