W Ciechanowie (woj. mazowieckie) powstanie pierwsza w Polsce miejska farma fotowoltaiczna. Wyprodukowany przez nią prąd trafi do gniazdek mieszkańców miasta. O przełomowej inwestycji pisze Portal Samorządowy.
Miejska farma fotowoltaiczna w Ciechanowie, prąd dla mieszkańców może być sporo tańszy
Urząd Miasta Ciechanowa podkreśla, że budowa farmy fotowoltaicznej przyczyni się do obniżenia kosztów dystrybucji energii elektrycznej. Dzięki funkcjonowaniu klastrów energetycznych ich uczestnicy mogą uzyskać rabaty na opłaty dystrybucyjne, które mogą sięgać nawet 25 proc., w zależności od poziomu samowystarczalności energetycznej klastra opartego na OZE.
Ciechanowski Klaster Energii, powołany przez Gminę Miejską Ciechanów i Elektrociepłownię Ciechanów, został oficjalnie zarejestrowany w Urzędzie Regulacji Energetyki w marcu 2024 r. Jego infrastruktura obejmuje punkty poboru i wprowadzania energii przyłączone do sieci Energa-Operator.
Ciechanów zdecydował się na pionierską inwestycję
Elektrociepłownia Ciechanów rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MWp na działce przy ul. Tysiąclecia, w pobliżu swojej siedziby. Inwestycję realizuje firma Unimot Energia i Gaz Sp. z o.o. Projekt jest częścią Ciechanowskiego Klastra Energii, utworzonego w 2023 r., którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, przyciąganie inwestorów oraz efektywniejsza dystrybucja lokalnie wytwarzanej energii.
We wrześniu 2024 r. miasto pozyskało niemal 6 mln zł unijnego dofinansowania na zakup i instalację magazynów energii. Jeszcze w tym roku trafią one do 8 budynków użyteczności publicznej oraz 162 prywatnych domów, których właściciele zgłosili się do programu. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 7 mln zł.