Do Muzeum Pana Tadeusza będącego częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, dyrektorka placówki zakupiła srebrne sztućce z XIX w. za 35 tys. zł. Okazało się jednak, że zakup został dokonany od rodziny szefowej placówki, a w dodatku zakupiona zastawa nie ma zbytniej wartości muzealnej.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich podjął decyzję w związku z zakupem
Katarzyna Uczkiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, poinformowała Polską Agencję Prasową, że kierownictwo Ossolineum podjęło decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z dyrektor Muzeum Pana Tadeusza, Magdaleną Musiał. Decyzja ta została podjęta za porozumieniem stron, co oznacza, że obie strony doszły do wspólnego porozumienia w tej sprawie.
„Dyrektor Ossolineum został wprowadzony w błąd w kwestii szczegółów zakupy srebrnej zastawy sztućców, które choć są z XIX wieku, nie stanowią wielkiej wartości muzealnej. Dyrektor dr Łukasz Kamiński nie miał wglądu we wszystkie dokumenty, ponieważ zaczął swe urzędowanie w sierpniu 2022 roku, a procedura zakupu toczyła się od wiosny tego roku” – informuje bankier.pl powołując się na PAP.
Dyrektor nie miał pełnej wiedzy o transakcji
Dyrektor Kamiński od początku miał sprzeciwiać się zawarcia tej transakcji i opłacenia jej pieniędzmi pochodzącymi pieniędzmi z kasy muzeum.
Rzecznik Ossolineum wyjaśniła również, że po zgromadzeniu i przeanalizowaniu rozproszonej wcześniej dokumentacji dotyczącej sprawy, ujawniono, iż dyrektor Kamiński nie miał pełnej wiedzy na jej temat i został wprowadzony w błąd. Wśród materiałów znalazły się także informacje, które potwierdzały ten stan rzeczy. W związku z tym, kierując się tymi ustaleniami, dyrektor podjął decyzję o zakończeniu współpracy z panią dyrektor, uznając to za najbardziej odpowiednie rozwiązanie.