Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zdecydował się na stworzenie rankingu, który lepiej określałby pozycję poszczególnych krajów na świecie. W tym celu wziął do stworzonego rankingu dużo więcej wymiarów: siłę komercyjną, kulturę, cyfryzację, edukację, zasięg globalny i instytucje. Wyniki wskaźnika GSPI przeanalizował Polski Instytut Ekonomiczny.
Wskaźnik GSPI, Polska wśród średniaków
GSPI sklasyfikował kraje w cztery główne grupy na podstawie ich poziomu miękkiej siły. W pierwszej grupie znajdują się głównie kraje rozwijające się, które uzyskują niskie wyniki w takich dziedzinach jak edukacja i instytucje. Druga grupa obejmuje kraje rozwinięte, które osiągają wyniki na poziomie średnim.
Wyróżniają się one lepszymi wynikami w edukacji i instytucjach, jednak ich globalny wpływ w sferze kultury i zasięgu międzynarodowego pozostaje ograniczony. Trzecia kategoria obejmuje państwa o wysokim poziomie miękkiej siły. Wyjątek stanowią Japonia i Korea Południowa, które tworzą odrębną grupę. W przeciwieństwie do innych krajów, mają one silniejszą pozycję komercyjną, ale osiągają mniejsze sukcesy w dziedzinie kultury.
Polska została zaliczona do drugiej grupy krajów, co wskazuje na silne podstawy w obszarach edukacji i instytucji. Jednak jej oddziaływanie na inne państwa poprzez kulturę oraz globalny zasięg pozostaje stosunkowo niewielkie. Tuż za Polską znalazł się Izrael, a później Turcja i Węgry. Z kolei przed nami znalazła się Austria, a następnie Czechy i Norwegia.
Liderem zestawienia stworzonego przez MFW została Korea Południowa, która osiągnęła znaczą przewagę nad kolejną w rankingu Japonią i trzecimi Niemcami. Na ostatnich miejscach rankingu znalazły się kraje rozwijające się, które nie mają zbyt silnych instytucji państwowych, w dodatku edukacja również nie jest na zbyt wysokim poziomie.