Poszukiwacze skarbów nie mają w Polsce łatwo. Mogą się nim zajmować jedynie po wcześniejszym uzyskaniu zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Kiedy w życie wejdą nowe przepisy, wystarczy im zgoda właściciela nieruchomości na terenie której chcieliby prowadzić poszukiwania, a także zgłoszenie dokonane w udostępnionej przez Ministerstwo Kultury aplikacji mobilnej.
Dalej od konserwatora zabytków, bliżej pieniężnej nagrody
Zmiany na lepsze odczują amatorzy, którzy za pomocą detektorów metali poszukują ukrytych i porzuconych zabytków, np. monet, ozdób czy broni. Do konserwatora zabytków poszukiwacz skarbów będzie się musiał zgłosić dopiero po jego znalezieniu. Konserwator w określonym terminie zbada skarb.
Za przekazanie na rzecz państwa szczególnie wartościowego obiektu będzie przysługiwała nagroda pieniężna. Zgodnie z prawem wszystko, co znajduje się w ziemi lub wodzie jest własnością Skarbu Państwa. Za działanie wbrew przepisom będzie groziła kara grzywny albo ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch.
Ministerstwo wstrzymuje prace kolejny raz
Omówione przepisy miały wejść w życie 1 maja 2025 roku, ale już wiadomo, że tak nie będzie. Ministerstwo Kultury znacznie wydłużyło moment ich obowiązywania – do 1 stycznia 2027 roku. Nie jest to pierwsze wydłużenie wejścia w życie przepisów ustawy. W zeszłym roku posłowie zgodzili się na ich przesunięcie z 1 maja 2024 roku na 1 maja 2025 roku.
„W praktyce chodzi głównie o osoby posługujące się detektorami metali, poszukujące znajdujących się pod ziemią (lub pod wodą) metalowych zabytków, w tym zabytków archeologicznych, przede wszystkich monet i ozdób wykonanych z metali szlachetnych oraz broni pochodzącej z różnych epok historycznych, w szczególności z czasów II wojny światowej. Sytuacja ta stanowi realne zagrożenie dla dziedzictwa kulturowego, a z uwagi na liczne nieścisłości w treści przepisów, utrudnia ich zastosowanie w praktyce” – uzasadniało swoją decyzję ministerstwo.
Czytaj też:
Za taką monetę dostaniesz olbrzymie pieniądze. Lepiej poszukajCzytaj też:
Szukali aż znaleźli. Skradziony dziurawy dolar wrócił do PolskiCzytaj też:
Płacisz monetami bulionowymi ze złota? W Polsce tak możnaCzytaj też:
Tylko 100 sztuk Batmanów na cały świat. Mennica Gdańska stworzyła monetę