Ferie zimowe odbywają się obecnie w czterech terminach. Uczniowie rozpoczynają i kończą zimowy wypoczynek w zależności od tego, jakie województwo zamieszkują. Chociaż turnusy pozostaną również w przyszłych latach, to ulegną one znacznej zmianie, informuje Portal Samorządowy.
Ferie zimowe 2025 r. – ostatnie w takim kształcie
W 2025 r. ferie zimowe będą przebiegać według tradycyjnego modelu, który obowiązuje od wielu lat. Zostały one podzielone na cztery terminy, przypisane do różnych grup województw. Pierwszy okres, od 20 stycznia do 2 lutego, obejmuje województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie. Drugi termin, od 27 stycznia do 9 lutego, dotyczy województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Kolejny, od 3 do 16 lutego, przypada na dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie. Ostatnia grupa województw, w tym lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie, będzie miała ferie od 17 lutego do 2 marca.
Warto dodać, że układ województw w tych terminach jest stały, ale co roku zmienia się ich kolejność. Oznacza to, że jeśli w danym roku ferie dla województwa lubelskiego przypadają na ostatnie dni lutego, to w przyszłym roku te same dzieci będą miały wolne już w połowie stycznia. Taki rotacyjny system pozwala na równomierne rozłożenie ferii w czasie i zapewnia płynność organizacyjną w szkołach oraz miejscach wypoczynku.
Układ stosowany obecnie przestanie jednak obowiązywać już w przyszłym roku, ponieważ MEN zdecydowało się na zmiany. Terminy ferii w poszczególnych województwach nie będą się już nakładały.
Podział ferii zimowych w 2026 r.
W 2026 roku terminy ferii zimowych zostały podzielone na trzy grupy, zgodnie z rotacyjnym systemem stosowanym od lat. Pierwszy okres, od 19 stycznia do 1 lutego, obejmie uczniów z województw mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Następnie, w dniach od 2 do 15 lutego, zimowy wypoczynek przypadnie dzieciom z województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego i opolskiego.
Ostatnia grupa województw zakończy ferie zimowe w dniach od 16 lutego do 1 marca. Ten termin przewidziano dla uczniów z podkarpackiego, lubelskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i śląskiego. System rotacyjny zapewnia, że w kolejnych latach terminy ferii będą zmieniały się w obrębie poszczególnych grup, co ma pozwolić na bardziej równomierne wykorzystanie infrastruktury wypoczynkowej i edukacyjnej.