Technicy elektrycy największych firm energetycznych chodzą po domach i mieszkaniach po to by bezpłatnie wymienić stare urządzenia na nowe. Nowe mają możliwości odczytu zużycia prądu w dowolnym czasie, co pozwala na lepsze zarządzanie energią elektryczną. Technologia stosowana w licznikach do przesyłania danych to G3 PLC lub LTE. Czas potrzebny na wymianę jednego urządzenia to około 40 minut. Firmy energetyczne przeznaczyły ze swoich budżetów na wymianę liczników około 9 mld zł. operacja zakończy się do 2031 roku.
Daj człowiekowi wymienić stary licznik na LZO
LZO czyli Licznik Zdalnego Odbioru pozwala również domownikom lepiej zarządzać zużyciem prądu, na przykład dostosowując pracę urządzeń domowych do godzin obowiązywania tańszych taryf. Takie działanie przekłada się na realne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Szacuje się, że może to przynieść oszczędności na poziomie 10 proc. Do końca 2024 roku 25 proc. odbiorców ma korzystać z inteligentnych urządzeń, a do 2028 roku – 80 proc.
Postępy wymiany liczników na LZO u poszczególnych operatorów:
- Energa: LZO już u ponad 2 milionów z 3,3 miliona odbiorców
- PGE Dystrybucja: wymiana 22,3 proc. urządzeń u odbiorców
- Tauron: LZO u 1,14 miliona odbiorców (19 proc).
- Stoen Operator: do końca 2024 roku wymiana 300 000 liczników na nowe. Do końca 2025 roku u 35 proc. klientów.
- E.ON Polska (dawniej Innogy): brak danych
Według Eurostatu średnia cena energii elektrycznej dla przedsiębiorstw w I połowie 2024 roku wynosiła w Polsce (bez VAT i innych podatków, których firmy nie płacą) 205 euro za MWh. Średnia unijna to 178 euro za MWh. Wysokie ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstw to jedna z głównych przyczyn nieustannie drożejących towarów w polskich sklepach.