– Choć ferie nadal będą trwać dwa tygodnie, a w całym kraju będą rozłożone w sumie na sześć tygodni, to województwa będą podzielone na większe grupy – wyjaśnił rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej Piotr Otrębski. – Istotna różnica polega na tym, że, o ile teraz te tury się zazębiają, to od przyszłego roku nie będą się zazębiać.
Do tej pory terminy ferii się zazębiały. Od 2026 roku to się zmieni. Kiedy jedna tura skończy ferie, dopiero kolejna tura te ferie zacznie. Będą tylko trzy tury zamiast – jak dotąd – czterech.
Terminy ferii zimowych w 2026 i 2027 roku
Ferie zimowe w 2026 roku rozpoczną się 19 stycznia i potrwają do 1 marca:
- od 19 stycznia do 1 lutego: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie,
- od 2 lutego do 15 lutego: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie i opolskie,
- od 16 lutego do 1 marca: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie i śląskie.
W 2027 roku zaczną się 18 stycznia a skończą 28 lutego:
- od 18 stycznia do 31 stycznia: podkarpackie, podlaskie, dolnośląskie, łódzkie, śląskie i opolskie,
- od 1 do 14 lutego: mazowieckie, pomorskie, świętokrzyskie i lubelskie,
- od 15 do 28 lutego: lubuskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie i małopolskie.
Mazowsze wyjeżdża najliczniej
Zmieniając harmonogram zimowego wypoczynku MEN kierowało się porównywalną łączną liczbą uczniów w poszczególnych grupach województw. Ministerstwo zaznaczyło, że nieco mniejsza liczba uczniów dotyczy grupy z woj. mazowieckim (ferie od 19 stycznia do 1 lutego), które w opinii rodziców i organizacji turystycznych najliczniej korzysta z form wypoczynku zimowego.
W kolejnych latach ma zostać zachowana zasada rotacji grup województw, co oznacza, że grupa, która w 2027 roku będzie miała ferie w ostatnim terminie, w 2028 roku będzie je miała w pierwszym terminie.
Czytaj też:
Podpowiadamy jak skutecznie wyjechać do sanatorium i gdzie czeka się najkrócej