Chociaż wiele osób o tym nie wie, wywieszenie polskiej flagi podczas majówki może doprowadzić do konsekwencji prawnych i finansowych. Jak uchronić się przed mandatem, który może być konsekwencją manifestowania swojego patriotyzmu? O kwestii przepisów dotyczących wywieszania flag narodowych pisze Portal Samorządowy.
Flaga na balkonie może stać się powodem kary
Podczas wywieszania flagi narodowej należy pamiętać o obowiązujących przepisach. Znieważanie lub niszczenie symboli państwowych jest karalne, ale mandat można otrzymać również za nieprawidłowe wyeksponowanie flagi. Zasady te regulują m.in. art. 137 §1 i 2 Kodeksu karnego oraz art. 49 §2 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którymi za naruszenie przepisów dotyczących godła, barw i hymnu Rzeczypospolitej Polskiej grozi kara aresztu lub grzywny.
Mandat za źle wywieszoną flagę może wynosić od 20 zł do nawet 5 tys. zł, a kara aresztu od 5 do 30 dni. Flaga powinna być czysta, wyprasowana i w dobrym stanie — nie może być podarta, spłowiała ani zabrudzona. W przypadku uszkodzenia nie wolno jej wyrzucać do śmieci. Zgodnie z zasadami należy oddzielić kolory i spalić, okazując tym samym szacunek dla symboli narodowych.
Kto i kiedy musi wywiesić flagę
Do wywieszania flagi państwowej zobowiązane są organy administracji rządowej, państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne oraz urzędy. Flaga powinna pojawiać się na budynkach urzędowych oraz w miejscach obrad instytucji państwowych i samorządowych. Można ją również wywieszać podczas uroczystości o charakterze państwowym i lokalnym.
Obowiązek eksponowania flagi państwowej dotyczy m.in. takich dni jak 3 Maja, 11 Listopada, 1 Sierpnia, czy 2 Maja — w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród innych świąt są również Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (1 marca) czy Narodowy Dzień Zwycięstwa (8 maja). Pełny wykaz świąt państwowych określają przepisy.