Kontrola piwnicy przez strażaków po pożarze kamienicy w Poznaniu stała się dużo bardziej realna dla wielu mieszkańców domów wielorodzinnych. Trzymanie w piwnicach nieodpowiednich materiałów może skończyć się katastrofą, która doprowadzi do pożaru.
Czego nie można trzymać w piwnicy
Strażacy informują, że od czasu tragicznych wydarzeń w Poznaniu urywają się telefony od osób, które chcą dowiedzieć się, jakich przedmiotów nie wolno przechowywać w piwnicach. Odpowiedź na to pytanie nastręcza jednak wielu problemów, ponieważ przepisy w tej sprawie nie są jasne. Pożar w Poznaniu może przyspieszyć ich uszczegółowienie, które pozbawi wątpliwości zarówno strażaków jak i właścicieli piwnic, co wolno w nich przechowywać, a czego nie.
Zaraz po wydarzeniach w Poznaniu, komendant Państwowej Straży Pożarnej (PSP) opublikował specjalny komunikat, w którym nawoływał, aby stosować się do przepisów przeciwpożarowych. Określił również, których materiałów nie możemy trzymać w swoich piwnicach.
„Apelujemy po raz kolejny o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych i przypominamy, że zgodnie z tymi przepisami w pomieszczeniach piwnicznych (a także na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy) nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo. Materiałami takimi są np.: gazy palne (takie jak np.: propan-butan, acetylen, gazy palne wykorzystywane jako czynnik w instalacjach klimatyzacji), ciecze palne (takie jak np.: benzyna, rozpuszczalniki, alkohole, nafta i inne, które można zapalić w temperaturze otoczenia), materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne (takie jak np.: fajerwerki, zimne ognie, świece dymne, flary i race, pociski, granaty, niewybuchy), inne materiały, jeśli sposób ich składowania, przetwarzania lub innego wykorzystania może spowodować powstanie pożaru” – brzmi treść komunikatu wydanego przez PSP.
W Poznaniu już trwają kontrole piwnic
Prezydent Poznania zapowiedział przeprowadzanie szczegółowych kontroli w domach jednorodzinnych, w których prowadzona jest działalność gospodarcza oraz tych, które są własnością miasta.
Kontrole mają ustalić, czy w domach nie znajdują się materiały łatwopalne oraz czy zachowane są procedury przeciwpożarowe, takie jak np. swobodny dostęp do wyjść ewakuacyjnych.