Polska Grupa Górnicza pracuje nad uruchomieniem w woj. śląskim wytwórni bezdymnego, niskoemisyjnego paliwa typu „błękitny węgiel”. Inwestycja miała umożliwić wytworzenie paliwa do pieców różnego rodzaju, co mogłoby pokryć rynkowe zapotrzebowanie na węgiel, a jednocześnie zmniejszyć emisyjność szkodliwych substancji do atmosfery.
PGG chce stworzyć "lepszy węgiel"
„Nawet niewielki kilkuprocentowy dodatek "błękitnego węgla" wyraźnie poprawia parametry fizykochemiczne groszków (m.in. obniża ich spiekalność). PGG wykorzystuje ten potencjał, dodając "błękitny węgiel" jako składnik obniżający emisję do bardzo popularnych groszków Karlik i w najbliższej przyszłości – Pieklorz. Co istotne, zastosowanie tego paliwa nie wymaga kosztownych inwestycji w wymianę kotłów i posiadanych instalacji. Można spalać je w dotychczas użytkowanych kotłach, uzyskując wymierny efekt ekologiczny” – tłumaczy Iwona Szczygioł, wiceprezes ds. sprzedaży Polskiej Grupy Górniczej.
Polska Grupa Górnicza wprowadziła do sprzedaży bezdymne paliwo węglowe Błękitny Plus, dostępne w big bagach oraz 15-kilogramowych workach pakowanych na palety o wadze 750 kg, które można zamówić z dostawą pod wskazany adres lub odebrać w sklepach stacjonarnych kopalni i składach KDW. Dzięki wsparciu władz Województwa Śląskiego informacja o tym niskoemisyjnym paliwie ma dotrzeć do gospodarstw domowych i firm w całej Polsce, podaje PGG.
Przeszkody przed pełnym wdrożeniem pomysłu
Rozwój "błękitnego węgla" ograniczają niewielkie zdolności produkcyjne i trudności logistyczne związane z transportem surowca między Górnym Śląskiem a zachodnią Polską. Polska Grupa Górnicza (PGG) planowała budowę własnych wytwórni w Lędzinach lub Rybniku, jednak projekt odłożono z powodu problemów finansowych. Obecnie rozważa się lokalizację przy zakładach przemysłu papierniczego na Śląsku, co pozwoliłoby na obniżenie kosztów transportu i zmniejszenie ceny paliwa.
Błękitny Plus jest droższy od tradycyjnych węgli – tona kosztuje 2 tys. zł, podczas gdy inne groszki w sklepie PGG można kupić za 1400 zł lub mniej. Z tego względu analizuje się możliwość wprowadzenia dopłat dla gospodarstw domowych, aby zachęcić do zakupu tego niskoemisyjnego paliwa.
Błękitny Plus spełnia wymogi jakościowe określone w rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Ministra Klimatu z 4 listopada 2024 r. Charakteryzuje się zerową spiekalnością, minimalną zawartością siarki i wysoką kalorycznością na poziomie 28 MJ/kg, co czyni go efektywnym i ekologicznym wyborem.