Ekonomiści Banku Pekao prognozują, że długoterminowy wzrost gospodarczy w Polsce prawdopodobnie przekroczy prognozy Komisji Europejskiej, co przyczyni się do obniżenia relacji długu do PKB. Ma to duże znaczenie, ponieważ Polska może zostać obłożona procedurą nadmiernego deficytu.
Eksperci Pekao wieszczą nam lepszy rozwój gospodarczy
Ekonomiści Banku Pekao zauważają, że długoterminowe prognozy zadłużenia, oparte na wytycznych Komisji Europejskiej i metodologii EU-CAM, zakładają wyjątkowo pesymistyczny scenariusz wzrostu gospodarczego – realnie jedynie 1,6 proc. rocznie w 2028 r. Ich zdaniem, prognoza ta przecenia negatywny wpływ słabej demografii, jednocześnie niedoceniając rosnącego znaczenia dodatniego salda migracji.
Analitycy bankowi są przekonani, że polski wzrost gospodarczy w dłuższej perspektywie będzie dynamiczniejszy niż przewidywała Komisja Europejska. Dzięki temu nasz kraj będzie mógł szybciej zmniejszyć swoje zadłużenie w stosunku do PKB.
Wychodzenie z procedury nadmiernego deficytu
W odpowiedzi na wymogi Unii Europejskiej, polski rząd przyjął plan przyspieszonej konsolidacji finansów publicznych. Wybrana 4-letnia ścieżka wychodzenia z procedury nadmiernego deficytu świadczy o determinacji w realizacji celów fiskalnych. Dzięki temu Polska będzie mogła szybciej doprowadzić poziom swojego długu publicznego do wartości rekomendowanych przez UE, czyli poniżej 60 proc. PKB do 2030 r.
„Opublikowane przez MF dokumenty wskazują, że – zgodnie z zapowiedziami ministra Domańskiego – Polska zdecydowała się na szybszą, czteroletnią ścieżkę konsolidacji fiskalnej (alternatywą było siedmioletnie dostosowanie). Jest to wyraźny sygnał dla rynków finansowych, świadczący o determinacji Polski w kształtowaniu swojego obrazu jako wiarygodnego, rzetelnego dłużnika” – ocenili analitycy Banku Pekao cytowani przez portal 300gospodarka.pl.