„Jako Kwalifikowane Centrum Certyfikacji, w oparciu o wiedzę i doświadczenie naszego zespołu dbamy o wysoką jakość i spełnianie najważniejszych standardów bezpieczeństwa naszych usług”. – kontynuuje na swojej stronie firma EuroCert, która dostarcza usługi między innymi podpisu kwalifikowanego, pieczęci kwalifikowanej i znacznika czasu. Jest jedną z pięciu firm w Polsce, która świadczy kwalifikowane usługi zaufania na podstawie statusu przyznanego jej przez Narodowe Centrum Certyfikacji NBP.
Udany atak cyberprzestępców
Podczas ataku cyberprzestępców z firmy wyciekły dane osobowe m.in. klientów, kontrahentów i pracowników. Chodzi o dane identyfikacyjne, dane kontaktowe (adres e-mail, numer telefonu), numery PESEL, imiona i nazwiska, daty urodzenia, dane dotyczące dowodów osobistych (seria i numer) – a także wizerunki oraz nazwy użytkowników i hasła.
Zmień hasła Polaku, zastrzeż PESEL
W sprawę włączył się Państwowy Instytut Badawczy NASK. Przestrzegł, że „ryzyko upublicznienia danych jest wysokie” i przypomniał, że każda osoba, której dane wyciekły bądź są w posiadaniu cyberprzestępców, powinna „być przygotowana i świadoma, że cyberoszuści mogą chcieć te dane wykorzystać”. Trzeba zachować czujność w stosunku do przychodzących wiadomości, maili i telefonów oraz „weryfikować ich nadawcę u źródła”.
To co każdy z nas może w tej sytuacji zrobić, to zmienić hasła oraz zastrzec PESEL. Sprawę można załatwić online w aplikacji mObywatel lub osobiście w dowolnym urzędzie gminy. Trzeba mieć ze sobą dowód osobisty i wypełnić w urzędzie wniosek. Może to również zrobić urzędnik, wtedy wystarczy złożyć podpis. Usługa jest bezpłatna, a zastrzeżenie działa natychmiast. Po wprowadzeniu wniosku do sytemu, urzędnik wyda potwierdzenie zastrzeżenia zastrzeżenia numeru PESEL. Polecenie zastrzeżenia można w każdej chwili cofnąć.
Z zastrzeżonym numerem PESEL nadal można:
- zarejestrować się do lekarza,
- zrealizować receptę,
- wypłacić środki w bankomacie,
- zlecić przelew bankowy,
- wyjechać za granicę lub
- załatwić sprawę urzędową.