Tylko od początku 2024 r. z polskich ulic zniknęło już grubo ponad tysiąc bankomatów. Raczej nie ma co się spodziewać odwrotnego trendu, ponieważ w ramach postępującej cyfryzacji transakcji pieniężnych gotówka jest używana coraz rzadziej, a co za tym idzie, utrzymanie bankomatów nie coraz mniej rentowne.
Euronet będzie likwidował kolejne bankomaty
Euronet, to największy niezależny operator bankomatowy w Polsce. Firma planuje zabrać z ulic aż 330 bankomatów do końca 2024 r. Należy się spodziewać, że bankomaty znikną przede wszystkim z mniejszych miejscowości, gdzie już teraz są mało rentowne, mówił prezes Euronetu Marek Szafirski w rozmowie z portalem bankier.pl.
W ubiegłym roku Euronet wprowadził opłatę za korzystanie ze swoich bankomatów. Przy jednej transakcji wypłaty gotówki w bankomatach sieci Euronet, z naszego konta pobrane zostanie 5 zł. Wcześniej klienci większości banków działających w Polsce mogli wypłacać pieniądze w maszynach Euronetu bez prowizji, stąd też wielu nich było mocno zaskoczonych nową prowizją. Fakt naliczania prowizji od transakcji może być również przyczyną, dla której wielu klientów omija bankomaty, co zmniejsza opłacalność ich utrzymania.
RPO: W Polsce brakuje gotówki
Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Marcin Więcek zwrócił w ubiegłym roku uwagę, że w Polsce obywatele mają coraz bardziej utrudniony dostęp do gotówki.
„Forma płatności gotówkowej jest nadal legalną, pełnoprawną, powszechną i akceptowaną formą transakcji, a tego rodzaju decyzje banków powodują ich wykluczenie społeczne i finansowe. Z powodu podeszłego wieku czy niepełnosprawności, nie zawsze bowiem mogą się przemieszczać w poszukiwaniu bankomatu, czy oddziału, w którym niejednokrotnie muszą ponieść dodatkowe koszty opłaty za wypłatę gotówki” – brzmi treść komunikatu wydanego przez RPO w nawiązaniu do szybko zmniejszającej się ilości bankomatów w Polsce.