Badania przeprowadzane przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) na grupie 2,4 tys. Polaków w czerwcu 2024 r. dały obraz tego, w jakich regionach naszego kraju żyją najszczęśliwsi ludzie. Z badania wyłania się również, że powiedzenie „pieniądze szczęścia nie dają” niestety nie jest prawdziwe.
Gdzie żyją najszczęśliwsi Polacy
W badaniu przeprowadzonym na reprezentatywnej grupie w różnych regionach kraju, najwyższy poziom odczuwania szczęścia w ostatnim miesiącu zgłaszali mieszkańcy województw pomorskiego i podkarpackiego – aż 53 proc. z nich przyznało, że czuło się szczęśliwie zawsze lub często. Podobnie pozytywne wyniki, przekraczające 50 proc., odnotowano również w województwach lubuskim, opolskim i zachodniopomorskim.
Z kolei najmniejszy odsetek osób deklarujących regularne odczuwanie szczęścia odnotowano w województwie lubelskim. Tylko 35 proc. mieszkańców tego regionu czuło się szczęśliwie zawsze lub często, a aż 30 proc. przyznało, że szczęścia doświadcza rzadko lub nigdy. W innych województwach odsetek osób rzadko lub nigdy nieodczuwających szczęścia nie przekroczył 20 proc., a najniższy wynik zaobserwowano w województwie łódzkim, gdzie wyniósł jedynie 11 proc.
Im wyższe dochody, tym większy poziom szczęścia
Poziom odczuwanego szczęścia ma istotny wpływ na gospodarkę. Pozytywne samopoczucie może przekładać się na wyższą produktywność pracowników, a wysoki poziom szczęścia w społeczeństwie często wskazuje na niższe rozpowszechnienie problemów ze zdrowiem psychicznym, co pozwala ograniczać koszty związane z ich leczeniem i wsparciem, zaznaczają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Dane zgromadzone przez PIE pokazują również silny związek między poczuciem szczęścia a sytuacją finansową badanych. Osoby odczuwające szczęście częściej mają wyższe dochody, a różnica między średnimi dochodami gospodarstw domowych najbardziej i najmniej szczęśliwych uczestników badania wynosi aż 4 367 zł. Średni miesięczny dochód netto gospodarstwa domowego różnił się wyraźnie w zależności od deklarowanej przez respondentów częstotliwości odczuwania szczęścia:
- Zawsze lub prawie zawsze: 11 002 zł
- Często: 8 769 zł
- Czasami: 7 553 zł
- Rzadko: 7 050 zł
- Nigdy: 6 635 zł