Pojęcie „czerwcowe emerytury” dotyczy świadczeń z lat 2009 – 2019, które naliczono na podstawie błędnego algorytmu. Osoby, które przeszły wtedy na emeryturę lub rentę rodzinną otrzymują niesłusznie niższe świadczenia.
Trybunał Konstytucyjny w 2024 roku nakazał ponowne przeliczenie świadczeń z tego okresu. W myśl przepisów przygotowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czerwcowe emerytury i renty rodzinne mają zostać pomnożone przez wskaźnik obowiązujący w maju. Ustawa miała wejść w życie 1 lipca 2025 roku, ale są problemy.
Ministerstwo chce przesunąć termin
Sebastian Gajewski, wiceminister w Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie wejścia w życie zmian w czerwcowych emeryturach i rentach rodzinnych na 1 stycznia 2026 roku. Powodem jest czas, który potrzebuje ZUS na dostosowanie się do nowych przepisów. Według „Dziennika Gazety Prawnej” to 12 miesięcy.
Swoje zastrzeżenia zgłasza także Ministerstwo Finansów. „Projekt generuje koszty rzędu 2,5 mld w ciągu 10 kolejnych lat, a tymczasem deficyt budżetu państwa w bieżącym roku wyniesie 5,5 proc”. - wylicza Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów cytowany przez DGP.
Emerytury przeszkadzają osiągnąć obiecane Komisji Europejskiej cele
W lipcu 2024 roku Polska została przez Komisję Europejską objęta procedurą nadmiernego deficytu. To skutek wyliczeń zgodnie z którymi w za 2023 rok obliczono deficyt na poziomie 173,8 mld zł, co stanowi 5,1 proc. PKB kraju. Według Komisji Europejskiej deficyt finansów publicznych nie powinien przekraczać 3 proc. PKB danego kraju.
Polska złożyła do Komisji Europejskiej plan budżetowy, w którym określiła, jak zamierza sobie poradzić z obniżeniem deficytu. Rząd podkreślił, że celem jest sprowadzenie długu do poziomu poniżej 60 proc. PKB, ograniczenie deficytu do poziomu poniżej 3 proc. PKB w ciągu czterech lat. Zmiany w rentach i emeryturach czerwcowych mogą ten czas wydłużyć. Dlatego o wyrównaniu emerytalnych krzywd na razie mowy nie ma.
Czytaj też:
Będzie zmiana w zasiłku pogrzebowym. Pójdzie do góryCzytaj też:
Emeryci mogą odzyskać tysiące złotych. Potrzebny będzie wniosekCzytaj też:
Likwidacja składki zdrowotnej. KRUS przejdzie gigantyczną reformę