Już 1 marca 2025 r. podniosą się świadczenia rentowe i emerytalne, co ma związek z ich waloryzacją o wskaźnik inflacji. Świadczeniobiorcy dostaną spory zastrzyk pieniędzy z ZUS.
Waloryzacja emerytur w 2025 r.
Zgodnie z obecnymi prognozami, emerytury i renty w Polsce zostaną podniesione w 2025 r. o 5,52 proc. Oznacza to, że wysokość świadczeń emerytalnych i rentowych wzrośnie w mniejszym stopniu niż w latach poprzednich, kiedy to wskaźniki waloryzacji osiągały dwucyfrowe wartości. Przyczyną takiej sytuacji jest niższa prognozowana inflacja.
Jeżeli podane prognozy się potwierdzą, najniższa emerytura w Polsce od 1 marca 2025 r. wzrośnie z 1780,96 zł brutto do 1879,27 zł brutto. Warto podkreślić, że podwyżka minimalnej emerytury ma bezpośredni wpływ na wysokość trzynastych emerytur wypłacanych w kolejnym roku, ponieważ ich kwota jest równa kwocie najniższej emerytury.
Należy pamiętać, że podane wyżej wartości są jedynie prognozami. Ostateczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent zostanie ustalony i ogłoszony przez właściwe organy w pierwszej połowie lutego 2025 r.
Chociaż prognozy wskazują na mniejszy wzrost emerytur i rent w 2025 r. w porównaniu z poprzednimi latami, to i tak oznacza realną poprawę sytuacji finansowej emerytów i rencistów. Ostateczna decyzja w sprawie wysokości podwyżek będzie jednak zależała od aktualnej sytuacji ekonomicznej kraju.
Jak wyliczany jest wskaźnik waloryzacji
Emerytury i renty w przyszłym roku mają wzrosnąć. Ile dokładnie? To zależy od dwóch rzeczy: jak szybko rosły ceny (inflacja) i płace w danym roku.
Już wiemy, że ceny w 2024 r. wzrosły średnio o 3,7 proc. Do tego wyniku dodamy jeszcze 20 proc. wzrostu płac, który oszacowano na 9,1 proc. Dzięki temu obliczymy, o ile więcej pieniędzy dostaną emeryci i renciści.