Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zaprezentowała projekt ustawy o bonie senioralnym. Ta forma bezgotówkowego wsparcia ma powędrować do samorządów i mieć na celu aktywizacje seniorów.
Bon senioralny – jest projekt ustawy
Z projektu, który znalazł się w Rządowym Centrum Legislacji wynika, że od 2026 r. seniorzy w wieku powyżej 75 lat z dochodami maksymalnie do 3500 zł brutto miesięcznie w 2026 r. zyskają dostęp do szerokiego wachlarza usług wsparcia. Gmina, jako realizator programu, zapewni seniorom i ich rodzinom pomoc w zaspokojeniu podstawowych codziennych potrzeb, uzyskaniu niezbędnej opieki zdrowotnej, utrzymaniu higieny osobistej oraz utrzymywaniu kontaktów społecznych.
Warunkiem otrzymania bonu jest ukończenie 75. roku życia oraz posiadanie emerytury lub renty. Wysokość świadczenia nie może przekraczać ustalonych limitów. Maksymalna wartość bonu to 2150 zł miesięcznie, co odpowiada 50 godzinom usług wsparcia. Bon nie jest wypłacany w gotówce, a usługi są świadczone bezpośrednio przez gminę.
Niezaspokojone potrzeby seniora
Nowo wprowadzany bon senioralny ma na celu zapewnienie kompleksowej pomocy osobom starszym w codziennym funkcjonowaniu. Usługi objęte bonem będą miały charakter niemedyczny i będą uzupełniać istniejące już formy wsparcia, takie jak usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze czy pielęgniarska domowa opieka długoterminowa. Dzięki temu seniorzy otrzymają szerszy dostęp do wsparcia, które pomoże im zachować samodzielność i poprawi jakość życia.
Zgodnie z projektem, skala niezaspokojonych potrzeb seniorów zostanie podzielona na cztery poziomy. W zależności od oceny, senior będzie mógł otrzymać wsparcie w wymiarze od 12, 13-24, 25-36 lub 37-50 godzin miesięcznie. Aby uzyskać bon senioralny, minimalna liczba punktów wynosi 11, a maksymalna 60. W uzasadnieniu do projektu podano przykład: jeśli senior otrzyma 24 punkty, gmina może przyznać mu od 13 do 24 godzin miesięcznego wsparcia w ramach bonu senioralnego.