Badanie zlecił Parlament Europejski a przeprowadził Eurobarometr. Wyniki są bardzo pozytywne. Poparcie dla Wspólnoty na poziomie 74 proc. to najwyższy wynik odnotowany od momentu, gdy padło w Eurobarometrze po raz pierwszy, czyli w 1983 roku.
Szczególnym poparciem Unia Europejska cieszy się wśród Polaków. Korzyści z pozostawiania jej częścią dostrzega aż 84 proc. pytanych.
Unia Europejska gwarantuje pokój i bezpieczeństwo
Wśród głównych korzyści z członkostwa 35 proc. obywateli UE i tyle samo Polaków wskazało wkład Unii w utrzymanie pokoju i wzmocnienie bezpieczeństwa. Autorzy raportu podkreślają, że wynika to z obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie, a zwłaszcza z toczącej się w Ukrainie wojny.
Oczekiwania wobec kierunku rozwoju Wspólnoty też są jasno wśród Europejczyków sprecyzowane. Najwięcej, bo aż 66 proc. mieszkańców Unii zadeklarowało, że chce, by wzmocniła ona swoją rolę w ochranianiu ich przed globalnymi kryzysami i zagrożeniami (w grupie wiekowej respondentów 15-24 lata było to aż 70 proc.).
Lepsza praca, współpraca i rozwój gospodarczy
Unia Europejska powstała w 1952 roku jako Wspólnota Węgla i Stali jako związek sześciu państw, które chciały ze sobą ściśle współpracować w obszarze politycznym, gospodarczym i społecznym. Po 73 latach i po wielu zmianach, około jednej trzeciej (34 proc.) pytanych Europejczyków podkreśliło, że dzięki członkostwu w Unii poprawiła się współpraca ich kraju z innymi państwami Wspólnoty, a prawie co trzeci pytany (w Polsce co czwarty) uznał, że UE pozytywnie wpłynęła na rozwój gospodarczy jego kraju.
89 proc. obywateli Unii, w tym 83 proc. Polaków uważa, że państwa członkowskie powinny się jeszcze bardziej zjednoczyć w obliczu aktualnych wyzwań. Dla 36 proc. ogółu Europejczyków i 43 proc. Polaków obronność i bezpieczeństwo to najważniejsze priorytety polityczne Unii. Na drugim miejscu znalazły się konkurencyjność i przemysł (32 proc. w UE i 25 proc. w Polsce).
W dalszej kolejności ważna okazał się niezależność energetyczna (wymieniło ją 27 proc. respondentów ogółem i 24 proc. w Polsce), edukacja i badania naukowe (23 proc. w UE i 11 proc. w Polsce). Co trzeci Polak jako jeden z głównych priorytetów UE wymienił również bezpieczeństwo żywnościowe oraz ochronę rolnictwa.
Czytaj też:
Unia Europejska je eliminuje, ale polski rolnik protestuje i chce więcej pestycydówCzytaj też:
Tożsamość Cyfrowa zastąpi dowód. Unia Europejska robi rewolucjęCzytaj też:
Zmiany w prawie jazdy. Ważny dokument od Unii Europejskiej tylko na 15 lat