Z automatu dostają go co miesiąc urzędnicy, pracownicy sądów i prokuratur, nauczyciele, żołnierze zawodowi, pielęgniarki, kolejarze, czyli wszyscy pracownicy, których wynagrodzenie finansowane jest ze środków publicznych. Ale to nie znaczy, że tylko oni go mogą dostać.
W prywatnej firmie przyznanie dodatku stażowego lub inaczej „wysługa lat” zależy od dobrej woli pracodawcy. Jeśli prywatny pracodawca chce wypłacać swoim pracownikom dodatek stażowy w formie benefitu, to zapis o tym powinien wprowadzić do regulaminu pracy lub zakładowego układu zbiorowego pracy, lub w umowie o pracę.
Ile i komu dodatkowo wpada do portfela za stażowe?
Najczęściej dodatek za wysługę lat przysługuje po 5 latach pracy i wynosi 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1 proc. za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznej pensji.
Nauczyciele mają lepiej – dostają dodatek stażowy już po czterech latach pracy i wynosi on 1 proc. pensji za każdy rok pracy, aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Jednak nauczycielowi z więcej niż jedną umową o pracę, prawo do dodatku stażowego ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy.
Dla skarbówki wysługa lat jest przychodem, dlatego podlega opodatkowaniu oraz odprowadzane są od niego składki do ZUS. Wyjątkiem jest okres niezdolności do pracy i pobierania zasiłków.
Jak liczyć skok z prywatnego sektora do budżetówki?
Pracownik, który przepracował cztery lata u prywatnego przedsiębiorcy, otrzyma dodatek stażowy w wysokości 5 proc. pensji już po roku zatrudnienia w jednostce budżetowej.
Wszystkie okresy zatrudnienia trzeba udokumentować świadectwami pracy, ponieważ dodatek za wysługę lat jest przyznawany także za nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które zatrudniony otrzymuje zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy. To się zmieni od 2026 roku, kiedy do stażu pracy wliczane będą także umowy o dzieło i zlecenia.