W I kwartale 2025 roku w Polsce odnotowano aż 3 746 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 97,2 mln zł – wynika z 61. edycji raportu infoDOK, przygotowanego przez Związek Banków Polskich. To wzrost o 17,25 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2024 roku.
Statystycznie oznacza to, że między styczniem a marcem 2025 roku, średnio co 35 minut dochodziło w Polsce do próby wyłudzenia kredytu – czyli aż 41 razy dziennie.
Polacy zastrzegają coraz mniej numerów PESEL
Najwięcej prób odnotowano w tych samych województwach, co kwartał i dwa kwartały wcześniej: w dolnośląskim, śląskim oraz mazowieckim.
Raport pokazuje także inny zaskakujący trend – spadek liczby zastrzeganych dokumentów tożsamości. Między styczniem a marcem 2025 roku do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone dopisano 28 978 dokumentów, co daje średnio 320 dokumentów dziennie i oznacza spadek aż o 25,5 proc. w porównaniu do I kwartału 2024 roku. Na koniec marca 2025 roku baza zawierała łącznie 2 655 801 rekordów.
Sztuczna inteligencja bardzo pomaga cyberprzestępcom
– Każda chwila zwłoki może zadziałać na korzyść przestępców. Utracony dokument, jeśli nie zostanie zastrzeżony, może być wykorzystany do otwarcia rachunku, zaciągnięcia kredytu czy podpisania umowy – przestrzega Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.
Czasy, gdy przestępcy nabierali Polaków na maile wysyłane przez „księcia z Nigerii” już minęły. Teraz w użyciu jest sztuczna inteligencja (AI) i generowanie głosów czy wizerunków wideo, a także kopiowanie stylu pisania konkretnej osoby na czatach, gdzie bot AI może służyć do podszywania się pod dowolnego człowieka i to w czasie rzeczywistym.
Głównym celem oszustów jest uwiarygodnienie się przed ofiarą, zdobycie jej zaufania oraz wyłudzenie danych osobowych, które służą do wyłudzenia kredytu z banku.
Czytaj też:
5 mld fałszywych reklam i 415 mln oszustw w wyszukiwarce Google. Jak je omijać?