5 maja mija termin zgłaszania wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu i powrotu do domu. Taka usługa należy się wyborcom z niepełnosprawnością i tym, którzy do dnia głosowania włącznie ukończyli 60 lat. Wyborcy niepełnosprawnemu, którego stan zdrowia nie pozwala na samodzielną podróż, może towarzyszyć opiekun.
Informacja o organizacji w gminach bezpłatnego przewozu pasażerskiego zostanie podana do publicznej wiadomości do 8 maja.
Jak zgłosić konieczność darmowego transportu do lokalu wyborczego?
Prawo to przysługuje w mieście lub w gminie, w której w dniu wyborów nie działa gminny przewóz pasażerski. W takich warunkach określonym wyborcom przysługuje prawo do transportu do miejsca zamieszkania.
Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy urzędu gminy. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej. Powinno zawierać nazwisko i imię (imiona), numer PESEL wyborcy oraz opiekuna, jeśli ma towarzyszyć wyborcy, oznaczenie miejsca zamieszkania, lub miejsca pobytu w przypadku wyborcy posiadającego zaświadczenie o prawie do głosowania, wskazanie, czy wyborca ma zamiar skorzystać z transportu powrotnego.
Wyborcy zgłaszający zamiar skorzystania z tego prawa powinni do 15 maja otrzymać informację o godzinie transportu do lokalu wyborczego.
Bezpłatny dojazd dotyczy obu tur wyborów
Wyborca może zrezygnować z darmowego transportu do lokalu i transportu powrotnego lub tylko z transportu powrotnego. Termin na złożenie wójtowi takiej rezygnacji upływa 16 maja w przypadku I tury wyborów, a w przypadku ew. II tury – 30 maja. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy urzędu gminy.
18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Termin drugiej tury wyborów to 1 czerwca. Darmowy transport dotyczy obu tur wyborów.