Wydaje się, że widzieliśmy już wszystko, ale to najwyraźniej nie prawda. Ludzkie oko stymulowane laserem, było w stanie dostrzec zupełnie nowy kolor. Profesor Ren Ng z Uniwersytetu Kalifornijskiego, współautor badania, opisał olo jako kolor „bardziej nasycony niż jakikolwiek inny, który można zobaczyć w rzeczywistym świecie”.
Stymulacja indywidualnych komórek siatkówki oka przesunęła granice percepcji poza naturalne możliwości człowieka. Prof. Ng i jego zespół są pełni nadziei, że ich odkrycie może przyczynić się do dalszych badań nad daltonizmem.
Kluczowe średnie fale odbierane przez ludzkie oko
Człowiek postrzega barwy dzięki światłu padającemu na wrażliwe na kolory komórki siatkówki zwane czopkami. Istnieją trzy typy czopków, które reagują na różne długości fal: długie (L), średnie (M) i krótkie (S). Naturalne światło to mieszanka wielu długości fal, pobudzająca czopki L, M i S w różnym stopniu, co przekłada się na różnorodność postrzeganych przez człowieka kolorów.
Naukowcy z Berkley zaczęli od mapowania niewielkiego obszaru siatkówki uczestnika badania, aby zlokalizować jego czopki M. Używając lasera skanowali siatkówkę, a gdy trafiali na czopki M, emitowali krótki impuls światła, pobudzając je przed przejściem do kolejnej komórki. W efekcie w polu widzenia badanych osób pojawiała się plama koloru około dwa razy większa niż pełnia księżyca. Barwa ta wykraczała poza naturalny zakres percepcji, ponieważ niemal wyłącznie stymulowane były czopki M.
Bezprecedensowy sygnał kolorystyczny dla mózgu
Przebieg okulistycznego eksperymentu opisano w czasopiśmie „Science Advances”. Pięciu uczestników określiło olo jako odcień niebiesko-zielony. Jednak, jak podkreślają naukowcy, tak proste określenie nie oddaje pełni bogactwa tego doświadczenia.
Ren Ng, inżynier z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, przyznał: „Od samego początku przewidywaliśmy, że będzie to wyglądało jak bezprecedensowy sygnał kolorystyczny, ale nie wiedzieliśmy, co zrobi z nim mózg. To było oszałamiające. Jest niesamowicie nasycony”.
Nazwa „olo” odnosi się do zapisu binarnego 010, gdzie spośród czopków L, M i S aktywne są tylko M.
Czytaj też:
Kolor 2025 roku wybrany. Rządzić będzie Mocha MousseCzytaj też:
Urzędnicy wykryli nowe narkotyki. NEP powoduje halucynacje i myśli samobójcze