Polskim rolnikom chodzi o nowy mechanizm lub instytucję finansową, która umożliwi im zaciąganie kredytów na rozwój z mniejszym oprocentowaniem. Twierdzą, w innych krajach europejskich rolnicy mają możliwość kredytowania na poziomie nawet 2 procent. - Bez Banku Rolnego to my, jako rolnicy, giniemy. Jak możemy brać kredyty w parabankach na 15 proc? Dlaczego nie ma żadnych pieniędzy przeznaczonych na bank rolny? – dopytywał w Sejmie pod koniec 2024 roku członek zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej, Zdzisław Łuba.
Przed wojną Państwowy Bank Rolny, który założono w 1019 roku, zajmował się nie tylko finansowaniem, ale też uwłaszczeniami byłych legionistów, komasacjami gruntów i wykupem ziemi zagrożonej przejęciem przez obcy kapitał – opisuje sprawę farmer.pl.
Kompetencje i zadania Banku Rolnego
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski przyznaje, że rozmawiał już z przedstawicielami Izby Rolniczej o pomocy w kredytowaniu różnych rolniczych inwestycji. – Tak naprawdę jedyny bank, który dzisiaj tak działa, jako bank rządowy, państwowy, bo tak można by powiedzieć – to Bank Gospodarstwa Krajowego. Na wzór tego banku można byłoby podjąć próbę przygotowania takiego banku rolnego. Tak, rozmawiałem o tym. Zdania nie zmieniam, że ta pomoc jest potrzebna, bo duże pieniądze są potrzebne, żeby finansować te inwestycje – przyznawał podczas komisji wiceminister Stefan Krajewski.
Zadania Banku Rolnego opisuje farmer.pl:
- udzielać długoterminowych, niskooprocentowanych kredytów na inwestycje w gospodarstwach,
- refinansować działania banków spółdzielczych, umożliwiając im redystrybucję środków publicznych,
- poręczać kredyty dla rolników, których zdolność kredytowa jest niska z powodu sytuacji pogodowej lub kryzysów rynkowych,
- zapewniać leasing ziemi jako alternatywę dla dzierżawy,
- tworzyć finansowe wsparcie antykryzysowe dla spółdzielni mleczarskich, przetwórczych i infrastruktury wiejskiej,
- funkcjonować na płaszczyźnie międzynarodowej, jak jego odpowiedniki z Niemiec czy Francji.
Transformacja systemu bankowego zmieniła wszystko
Państwowy Bank Rolny, do roku 1921 Polski Bank Rolny (PBR), działał w latach 1919–1948. W 1948 PBR został przekształcony w Bank Rolny. Następcą prawnym Banku Rolnego jest Bank Gospodarki Żywnościowej. Powstał w 1975 z połączenia z Centralnym Związkiem Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych.
Po transformacji ustrojowej uległ komercjalizacji i nie spełnia funkcji, o które zabiegają rolnicy.
Czytaj też:
Ministerstwo przejmie sieć sklepów? Już są pierwsze przymiarkiCzytaj też:
Lepiej mieć czyste koła. Policja wyciągnie z kieszeni 1500 zł jak nicCzytaj też:
Unia Europejska je eliminuje, ale polski rolnik protestuje i chce więcej pestycydówCzytaj też:
Mieszkanie za 5 proc. wartości. Takie okazje są na wyciągnięcie ręki