W sądach okręgowych ma niedługo dojść do znacznej reorganizacji. Powstaną komórki rodzinne, których głównym celem będzie orzekanie w kwestiach rodzinnych takich jak np. opieka nad dziećmi. O nowym systemie pracy sądów okręgowych informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".
W sądach okręgowych powstaną specjalne komórki rodzinne
Od lat mówi się o konieczności reformy sądownictwa rodzinnego. Na problem ten zwracała uwagę m.in. rzecznik praw dziecka Monika Horna-Cieślak, krytykując sytuację, w której sędziowie trafiają do wydziałów rodzinnych przypadkowo, często bez odpowiedniego przygotowania lub nawet „za karę” — jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany. Plan zakłada utworzenie wydziałów i sekcji rodzinnych we wszystkich sądach okręgowych i apelacyjnych. Celem jest poprawa jakości orzecznictwa w sprawach dotyczących dzieci i osób z grup wrażliwych oraz szybsze rozpatrywanie odwołań.
Sądy mają dużo sprawniej orzekać w sprawie kontaktów z dziećmi
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje również usprawnić procedury dotyczące egzekwowania sądowych ustaleń o kontaktach z dzieckiem. Obecnie sąd, rozpatrując taką sprawę, może, ale nie musi, nałożyć na rodzica karę finansową za niewywiązywanie się z ustalonych terminów spotkań czy utrudnianie kontaktów. Brak konsekwencji w tym zakresie często prowadzi do przedłużających się konfliktów i problemów w realizacji praw dziecka do kontaktu z obojgiem rodziców.
Po zapowiadanych zmianach sądy będą miały obowiązek stosowania takiego środka. W każdym przypadku, gdy ustalenia dotyczące kontaktów nie będą respektowane, będzie automatycznie grozić kara pieniężna. Jak podkreślają przedstawiciele resortu, nowe przepisy mają nie tylko usprawnić egzekwowanie postanowień sądu, ale przede wszystkim lepiej chronić interesy dzieci, zapewniając im rzeczywisty i regularny kontakt z rodzicem.