Urzędnicy skarbówki dzięki zmianom w przepisach, które wprowadził "Polski Ład" mogą poprosić bank o dostęp do naszego konta i zyskać niemal wszystkie dane o naszych transakcjach finansowych. "Fakt" prześledził jak często Urząd Skarbowy korzysta ze swoich uprawień i okazuje się, że dosyć często.
Fiskus wziął się za sprawdzanie kont osób prywatnych
Od lipca 2022 r. urzędy skarbowe zyskały nowe uprawnienia, pozwalające na wnioskowanie do banków o udostępnienie informacji z rachunków osób prywatnych, nawet jeśli nie toczy się wobec nich żadne postępowanie podatkowe. Oznacza to, że fiskus może teraz monitorować konta obywateli bez konieczności podejrzenia o jakiekolwiek oszustwa, co stanowi istotną zmianę w porównaniu do wcześniejszych regulacji, które pozwalały na takie działania wyłącznie w przypadku już trwających postępowań.
Jak donosi dziennik „Fakt”, w ostatnich miesiącach skarbówka coraz częściej korzysta z tych nowych uprawnień. Liczba wniosków o dostęp do kont bankowych Polaków wzrosła w znaczący sposób. Potwierdzają to dane przedstawione niedawno w Sejmie przez Marcina Łobodę, szefa Krajowej Administracji Skarbowej, które sugerują, że organy podatkowe chętnie sięgają po nowe narzędzia, by monitorować przepływy finansowe obywateli.
Co mogą sprawdzić urzędnicy na naszych kontach bankowych
Z danych, na które powołuje się "Fakt" wynika, że od początku lipca 2022 r. do 31 lipca 2023 r. urzędy skarbowe wszczęły aż 118 818 postępowań przygotowawczych. W tym czasie naczelnicy urzędów skarbowych wystosowali 510 wniosków o dostęp do danych z rachunków bankowych, natomiast naczelnicy urzędów celno-skarbowych złożyli ich 3598.
Wnioski te nie ograniczają się jedynie do podstawowych informacji o liczbie posiadanych przez obywatela rachunków czy jego współwłasności. Fiskus może uzyskać dane dotyczące pełnomocnictw do zarządzania kontami, analizować historię obrotów i salda rachunków, a także prześwietlać transakcje – zarówno nadawców, jak i odbiorców przelewów. Oprócz tego organy skarbowe mogą uzyskać wgląd w szczegóły zawartych umów kredytowych, w tym informacje o celu, na jaki zostały zaciągnięte kredyty, oraz sposób ich zabezpieczenia. Skarbówka ma również możliwość zbadania umów dotyczących udostępnienia skrytek sejfowych oraz historii ich użytkowania.