Wielkie centrum handlowo-biurowe Arkady Wrocławskie zostało przeznaczone do rozbiórki. Prace wyburzeniowe będą trwały dość długo, co znacznie utrudni poruszanie się w tym rejonie Wrocławia, informuje serwis Money.
Arkady Wrocławskie, pierwsze w Polsce centrum handlowe z rekinami
Arkady Wrocławskie, otwarte w kwietniu 2007 r., były jednym z największych centrów handlowo-biurowych we Wrocławiu. Obiekt składał się z trzech poziomów handlowych o łącznej powierzchni około 30 000 m², 12-piętrowego biurowca oraz wielopoziomowego parkingu na blisko 1000 miejsc. Wśród atrakcji znajdowało się m.in. akwarium z rekinami o wysokości trzech pięter oraz kino z największą wówczas salą na 1200 miejsc.
Centrum handlowe należało na początku do LC Corp., firmy Leszka Czarneckiego. Obecnie właścicielem obiektu jest Develia, która jednak już podpisała kontrakt na sprzedaż nieruchomości z Vastint Poland za 42,9 mln euro (ok. 185,6 mln zł), informuje Money.
Arkad Wrocławskie były znane z imponującego, sześciobocznego akwarium o wysokości trzech pięter, mieszczącego 120 000 litrów słonej wody. W akwarium tym żyło kilkaset kolorowych ryb oraz trzy rekiny czarnopłetwe, co czyniło je unikalną atrakcją centrum handlowego. W styczniu 2019 r. akwarium zostało zlikwidowane ze względu na rozmiary najstarszego mieszkańca – 12-letniego żarłacza czarnopłetwego, który potrzebował więcej przestrzeni. Rekiny zostały przetransportowane do London Aquarium, a pozostałe ryby i rafa koralowa trafiły do wrocławskiego Afrykarium, podaje portal TuWrocław.
Utrudnienia w centrum Wrocławia mogą długo potrwać
Rozbiórka Arkad Wrocławskich potrwa ponad rok, a największym wyzwaniem będzie wywóz gruzu. W związku z pracami zmieniona zostanie organizacja ruchu, a część ulic wokół dawnej galerii zostanie zamknięta. Nowy właściciel planuje w tym miejscu nowoczesny kompleks o funkcjach biurowych i mieszkalnych. Aby zminimalizować uciążliwości dla mieszkańców, miasto nałożyło na wykonawcę ograniczenie – transport budowlany mogą obsługiwać jedynie pojazdy do 9 ton. Ruch ciężarówek będzie możliwy wyłącznie wyznaczonymi trasami, m.in. aleją Karkonoską i ulicą Komandorską, a ich liczba nie może przekroczyć pięciu na godzinę. Miasto zapowiedziało kontrole Inspekcji Transportu Drogowego, aby egzekwować te zasady, pisze money.pl.
Arkady Wrocławskie mają zostać sprzedane firmie Vastint Poland, która zawarła przedwstępną umowę zakupu z dotychczasowym właścicielem, Develią. Finalizacja transakcji, opiewającej na 43 mln euro, planowana jest na lato 2025 r. Nowy inwestor zamierza wyburzyć istniejący kompleks i zastąpić go nowoczesną, wielofunkcyjną zabudową. – To część naszych planów inwestycyjnych – zapowiedział Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland, podał wroclaw.pl.