Kto nie zdążył w 2024 roku, będzie miał szansę się przeszkolić wiosną 2025. Ministerstwo Obrony Narodowej przedłuża projekt krótkich, bezpłatnych, sobotnich szkoleń wojskowych dla każdego pod hasłem „Trenuj z wojskiem”. Do tej pory w projekcie wzięło udział już 30 tys. Polaków.
Będzie też druga edycja „Wakacji z wojskiem”. To propozycja dla młodzieży szkolnej i studenckiej (w wieku od 18 do 35 lat). MON chce także kontynuować w 2025 roku w szkołach „Edukację z wojskiem”.
Trenuj z wojskiem w sobotę przez 8 godzin
Tak jak poprzednio, sobotnie ćwiczenia w jednostkach wojskowych będą trwały 8 godzin. Poprowadzą je doświadczeni żołnierze zasadniczej służby wojskowej. Plan szkolenia zakłada nabycie podstawowych umiejętności związanych z bezpieczeństwem i obronnością:
- posługiwanie się bronią,
- strzelanie na trenażerze,
- zasady przetrwania,
- zachowanie podczas alarmów,
- walka wręcz,
- rzut granatem,
- pomoc medyczna itd.
Wojsko zaprasza chętnych w wieku od 15 do 65 lat, tylko z polskim obywatelstwem. Na czas szkolenia zapewni ubezpieczenie oraz wyżywienie.
„Wakacje z wojskiem” od czerwca do września 2025 plus 6 tys. zł
Ten projekt MON traktuje wyjątkowo priorytetowo i strategicznie. Ma on na celu zwiększenie potencjału rezerw oraz promocję służby wojskowej. Każdy turnus to strzelanie, zasady przetrwania w terenie, walka wręcz, szkolenie z taktyki wojskowej, szkolenia na pojazdach wojskowych, itd. To także do 6 tys. zł uposażenia dla każdego uczestnika oraz unikalne doświadczenie zawodowe i życiowe. Dodatkowo, każdy ochotnik po takim szkoleniu będzie miał szansę na dłużej związać się z Wojskiem Polskim – czy to jako żołnierz aktywnej rezerwy, terytorials w WOT, żołnierz zawodowy, czy podchorąży akademii wojskowej.
Ministerstwo Obrony Narodowej będzie też kontynuowało szkolny projekt "Edukacja z wojskiem". tak jak dotychczas, 3-lekcyjne szkolenia będą łączyły teorię i praktykę. Dzieci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych zapoznają się z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz z nawykami udzielania pomocy. Wojskowi szkoleniowcy przeprowadzą zajęcia w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych.