Revolut to wirtualne narzędzie do dokonywania płatności w obcej walucie.Za jej pomocą można wykonać przelewy międzynarodowe i wymienić ponad 30 najpopularniejszych walut. Działa w 38 krajach.
Litewska aplikacja pozwala na płatność w obcej walucie przy znacznie niższych kosztach przewalutowania niż ma to miejsce w standardowych bankach, dlatego to atrakcyjna forma zarządzanie swoimi finansami już dla ponad 4 mln Polaków. Między nimi kryją się także osoby poszukiwane przez komorników, które skutecznie nie regulują swoich zobowiązań.
Ponieważ Revolut stara się w Polsce zmienić status z finansowej aplikacji na bank, sytuacja dłużników ulegnie wkrótce dużej zmianie.
Zmiana sytuacji po decyzji KNF
Aplikacja powstała w 2015 roku i działa w ramach dwóch systemów finansowych: litewskiego oraz brytyjskiego. Dwa państwa zarejestrowania sprawiają, że spółka podlega równocześnie nadzorowi litewskiego banku centralnego, Banku Litwy oraz brytyjskiej komisji nadzoru finansowego.
Revolut złożył już wniosek o rejestrację w Polsce jako oddział banku zagranicznego. Jeśli Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wyda pozytywną decyzję, Revolut stanie się częścią polskiego systemu bankowego i jednocześnie z automatu zostanie włączony do systemu Ognivo.
Co może Ognivo?
Ognivo to system umożliwiający komunikację online pomiędzy bankami i spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi oraz podmiotami uprawnionymi do uzyskiwania informacji objętych tajemnicą bankową i tajemnicą zawodową SKOK, tzn. sądowymi i administracyjnymi organami egzekucyjnymi.
Kiedy Revolut stanie się częścią polskiego systemu bankowego, za pomocą aplikacji Ognivo komornicy będą mogli zidentyfikować konta dłużników w Revolut, a pieniądze przechowywane na tych rachunkach będą legalnie zajmowane w ramach egzekucji komorniczej.