Wbrew obiegowej opinii emerytury i renty wcale nie są wypłacane z budżetu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wymienione wcześniej świadczenia są finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). ZUS księguje wpłacane na ubezpieczenia społeczne składki, ale wpływają one do FUS. Funduszem Ubezpieczeń Społecznych zarządza ZUS.
W zależności od tego jaka składka trafia do FUS, jest księgowana w funduszu emerytalnym, rentowym, chorobowym lub wypadkowym. Tym sposobem każda grupa świadczeń ma jasno wskazane źródło finansowania.
Rezerwy dla emerytów i rencistów
Ale FUS to także wpłaty i dotacje z budżetu państwa, które zostały precyzyjnie wskazane w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. To także środki zgromadzone w innym zarządzanym przez ZUS funduszu – Funduszu Rezerwy Demograficznej. Głównym celem utworzenia Funduszu było zwiększenie bezpieczeństwa wypłacalności świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego. Fundusz Rezerwy Demograficznej pełni rolę funduszu rezerwowego dla funduszu emerytalnego wyodrębnionego w FUS. Zasilany jest ze środków z prywatyzacji mienia Skarbu Państwa oraz z odpisu od składki na ubezpieczenie emerytalne.
Zgodnie z planami budżetowymi na bieżący rok, ZUS miał otrzymać 72,7 miliarda złotych dotacji, jednak wykorzysta jedynie około 66 miliardów złotych. Według informacji "Pulsu Biznesu", 6 do 7 mld zł wróci zatem do Ministerstwa Finansów. Taka sytuacja jest możliwa dzięki dobrej kondycji finansowej funduszy zarządzanych przez ZUS, zwłaszcza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).
Rekordowe wpłaty składek ubezpieczeniowych
Według danych ZUS, „po trzech kwartałach przychody FUS ze składek sięgały 310,3 miliarda złotych. To o 16 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Pokrycie wydatków wpływami ze składek utrzymuje się blisko rekordowych poziomów: po trzech kwartałach sięgało 83,8 procent. To więcej niż w poprzednim roku (83,6 procent) i niewiele mniej niż w rekordowym roku 2022 (85 procent)” – napisał Puls Biznesu.