Program "Czyste powietrze" przejdzie znaczną metamorfozę.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)tłumaczy taką konieczność zbyt dużą skalą nadużyć i nieodpowiedniego wykorzystywania pieniędzy przez beneficjentów.
„Czyste powietrze” przejdzie znaczą metamorfozę
Program „Czyste powietrze” w nowej odsłonie powróci 31 marca 2025 r., poinformował NFOŚiGW. Od 12 grudnia rozpocznie się przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze dla obszarów dotkniętych powodzią.
W ramach kluczowych reform programu wprowadzono obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy. Zostały również określone limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów oraz wprowadzone dotacje skierowane do najuboższych. Beneficjenci będą musieli osiągnąć określony standard energetyczny po zrealizowaniu inwestycji. Proces ubiegania się o dotacje ma zostać uproszczony i przyspieszony, a jednocześnie zwiększą się kontrole firm i beneficjentów, którzy będą karani za nieuprawnione działania.
Nowością będzie wprowadzenie operatorów, w tym gmin, które będą wspierać gospodarstwa domowe w przeprowadzaniu inwestycji – od planowania po rozliczenie. Dzięki temu wzrośnie efektywność termomodernizacji, a mieszkańcy będą mieli większą pewność co do obniżenia kosztów ogrzewania. Dodatkowo, planowane jest stworzenie listy rekomendowanych wykonawców, czyli sprawdzonych firm, co pomoże uniknąć ryzyka związane z naciągaczami.
Co z osobami, które nie zdążyły z wnioskiem
Dla osób będących w trakcie realizacji inwestycji lub tych, które już ją zakończyły, przewidziano specjalne rozwiązanie uwzględniające wydłużony okres kwalifikowalności kosztów oraz określone źródła ciepła.
Po wznowieniu programu okres kwalifikowalności kosztów będzie obowiązywał od 28 maja 2024 r. Dzięki temu osoby, które nie zdążyły złożyć wniosku przed 28 listopada 2024 r., a zrealizowały inwestycję, będą mogły skorzystać z programu. Rozwiązanie obejmie również tych, którzy rozpoczną prace nad inwestycjami w najbliższym czasie.