Cyfryzacja egzaminów zewnętrznych to jeden z najważniejszych celów, jakie stawia przed sobą Robert Zakrzewski, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE). Według niego szkolne
egzaminy wcale nie muszą polegać na wypełnianiu papierowego arkusza. Uczniowie będą pisać swoje egzaminy na komputerach, a wyniki otrzymywać niemal natychmiast.
"Marzy mi się, żeby egzaminy zdawać cyfrowo – by uczeń usiadł przed komputerem, a nie papierowym arkuszem, by zdał egzamin i błyskawicznie otrzymał wynik. Wówczas moglibyśmy oszczędzić czas na dystrybucję prac egzaminacyjnych do ośrodków sprawdzania" – tłumaczył w rozmowie z PAP Robert Zakrzewski.
Kiedy cyfrowa matura i egzamin ósmoklasisty?
Za najpilniejsze zadanie dyrektor CKE uznaje wzmocnienie cyfryzacji egzaminów zewnętrznych. Przyznaje, że cel nie zostanie zrealizowany dla wszystkich egzaminów do maja 2025 roku. Nowy system do sprawdzania prac jest już jednak na etapie prób, a część egzaminatorów została przeszkolona.
„System musi być niezawodny, żeby egzaminator sprawdzający pracę miał zapewniony maksymalny komfort pracy. Ta praca jest intensywna, wykonywana w krótkim czasie, a więc też bardzo wyczerpująca. Z tego powodu muszę dołożyć wszelkich starań, żeby nowe narzędzie w postaci sprawdzania tych prac było perfekcyjne. Zdaję sobie sprawę z tego, że czas, który mija od momentu oddania arkusza egzaminacyjnego do otrzymania wyniku, jest dość długi, ale pracy jest w tym obszarze sporo”- wyjaśnił dyrektor CKE.
Terminy egzaminów 2025
W 2025 roku egzamin ósmoklasisty będzie trwał od 13 do 15 maja. Część pisemna egzaminu maturalnego odbędzie się w terminie 5-22 maja. Część ustna: od 9 do 24 maja (z wyjątkiem 11 maja oraz 16–18 maja).
Dodatkowa sesja maturalna dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym, zaplanowana została w dniach 3-17 czerwca. Egzaminy poprawkowe odbędą się w dniach 19-20 sierpnia: 19 sierpnia pisemne, a 20 sierpnia ustne.