Najlepszy wiek na zajęcie w ciążę to według lekarzy okres między 23. a 32. rokiem życia. To w tym przedziale wiekowym ryzyko na powstanie wad wrodzonych u płodu jest najniższe. Menopauza to okres w życiu kobiety, kiedy organizm stopniowo wygasza funkcje układu rozrodczego. W trakcie menopauzy organizm przestaje produkować komórki jajowe, a to oznacza brak możliwości zapłodnienia.
Menopauza jak ciąża, ciąża jak menopauza
U kobiet z Europy Zachodniej średni czas wystąpienia menopauzy to 50 lat. W Polsce najczęściej menopauza występuje u kobiet w wieku 49 lat (w Wielkiej Brytanii średnia to 50 lat i 8 miesięcy, a w USA 51 lat i 3 miesiące). Statystycznie u jednej na 10 tysięcy kobiet menopauza może wystąpić nawet przed 30. rokiem życia.
Co ciekawe, objawy ciąży i menopauzy są do siebie bardzo zbliżone. W obu przypadkach mogą występować zmiany nastroju, zanik miesiączki, bolesność piersi, bóle głowy, zmęczenie oraz plamienia.
10 poronień, cukrzyca, wysokie ciśnienie i sukces
Sensację wywołała 61- letnia kobieta z Macedonii, która urodziła zdrowego syna po 37 latach nieustających prób zajścia w ciążę. Jej historię opisał macedoński tygodnik "Fokus". Zanim zaszła w ciążę przeszła przez dziesięć nieudanych zapłodnień in vitro i dziesięć poronień. Podczas ciąży lekarze walczyli z komplikacjami takimi jak cukrzyca i wysokie ciśnienie. Mimo tego poród przez cesarskie cięcie zakończył się sukcesem.
Na świat przyszedł chłopiec z wagą 2,35 kg i długością 48 cm. W pełni zdrowy. – To pierwsza pacjentka w naszym kraju, która zaszła w ciążę z własnej zamrożonej komórki jajowej, przeszła w Macedonii Północnej zabieg in vitro, a cała ciąża była monitorowana także w kraju – powiedziała na konferencji prasowej Irena Papestiew, dyrektor Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Skopje, gdzie odebrano poród.