Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w tegoroczne wakacje nad Bałtykiem wypoczywało 2 mln turystów. Skorzystali oni z 8,7 mln noclegów. W porównaniu do zeszłego roku nadmorskie miejscowości odwiedziło o 234 tys. osób więcej, co oznacza wzrost o 13 proc.
Turyści nad polskim morzem korzystają najchętniej z hoteli
Hotele cieszyły się największą popularnością – wypoczywało w nich ponad 693 tys. osób, czyli prawie 35 proc. wszystkich turystów.
Większość turystów stanowili Polacy – aż 1,6 mln osób, czyli 82 proc. wszystkich odwiedzających. Liczba turystów krajowych wzrosła o ponad 12 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.
Goście z zagranicy stanowili 18 proc. wszystkich turystów, czyli około 400 tys. osób. Najwięcej było Niemców (184 tys.), choć ich liczba spadła o 16 tys. Inni zagraniczni turyści pochodzili głównie z Czech, Szwecji i Norwegii.
Rośnie liczba miejsc noclegowych
Na koniec lipca nad polskim morzem działało ponad 2,3 tys. obiektów noclegowych, w tym 58 nowych. Dwie trzecie z nich działa tylko w sezonie. Najwięcej było pokoi gościnnych (863 obiekty), ośrodków wczasowych (431) i domków turystycznych (252). Hotele stanowiły 10 proc. wszystkich obiektów.
Łącznie nadmorskie obiekty oferowały prawie 229 tys. miejsc noclegowych, czyli 27 proc. wszystkich miejsc w Polsce. W ciągu roku liczba ta wzrosła o 5 proc., głównie dzięki nowym miejscom w pokojach gościnnych i na kempingach. Najwięcej miejsc noclegowych oferowały ośrodki wczasowe (69,9 tys.), hotele (42 tys.) i pokoje gościnne (25,8 tys.).
Widać wyraźnie, że polskie morze staje się coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnym, zarówno wśród Polaków, jak i zagranicznych turystów. Rozwijająca się baza noclegowa dodatkowo przyciąga nowych gości i sprzyja wzrostowi turystyki w regionie.