Graal jest polską firmą przetwórstwa rybnego i częścią Greenwich Investments, nad którym kontrolę przejmie właśnie niemiecka firma z tej samej branży, czyli Lisner. Niemiecki gigant przetwórstwa rybnego przejmie w ten sposób nad największą polską firmą produkującą wyroby rybne.
Graal trafi w ręce Niemców
Graal z siedzibą główną w pomorskim Wejherowie zatrudnia ponad 2,5 tys. pracowników. Z informacji zawartych na stronie firmy wynika również, że 35 proc. wyrobów firmy trafia na rynki zagraniczne. Przejęcie firmy przez Lisnera nie oznacza jednak likwidacji marki i zamykania miejsc pracy, a przynajmniej niemiecka firma nie przedstawia obecnie takich planów. Komunikat Lisnera cytowany przez bankier.pl świadczy o tym, że grupy finalizują transakcję.
Spółka holdingowa Greenwich Investments posiada całościowe udziały w Grupie Graal, jak również część udziałów w innych firmach przetwórstwa rybnego w Polsce. Przejęcie spółki przez Lisnera oznacza, że w rękach Niemców znajdzie się olbrzymia część krajowej branży przetwórstwa rybnego.
W skład Grupy Graal wchodzą takie marki jak: Graal, Salatino, SuperFish, Neptun, Kuchnia Staropolska i Jem-fair.
UOKiK wydał zgodę na połączenie
O przejęcie Graala Lisner wnioskował jeszcze w ubiegłym roku, teraz pojawiła się zgoda polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co otwiera drogę do sfinalizowania transakcji przez zainteresowane strony.
Lisner, niemiecka firma z siedzibą w Luksemburgu jest obecna na polskim rynku od wielu lat i dała się poznać polskim konsumentom szczególnie przez produkty rybne tworzone ze śledzi. Dodatkowo zajmuje się również produkcją sałatek oraz pas kanapkowych. Paleta produktów Lisnera jest bardzo podobna do produktów tworzonych przez Graala.