Zastrzeganie nr PESEL ma na celu zabezpieczenie naszych danych osobowych przed działaniami oszustów. Możliwość zastrzeżenia numeru wykorzystały miliony Polaków udając się do urzędów oraz dokonując tego przez internet.
PESEL zastrzeżony przez rekordową liczbę osób
20 sierpnia Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że już 4,5 mln osób zastrzegło swój numer PESEL. W niespełna trzy miesiące liczba ta wzrosła do 5 mln, ustanawiając nowy rekord i podkreślając rosnące zaangażowanie Polaków w ochronę swoich danych.
Popularność usługi Zastrzeż PESEL świadczy o tym, że społeczeństwo coraz bardziej dba o swoje bezpieczeństwo w sieci. Zjawisko to wpisuje się w kluczowe założenia Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 r., której celem jest wzmocnienie ochrony w cyberprzestrzeni. Działania informacyjne, które już są prowadzone i planowane na przyszłość, mają na celu dalsze zwiększenie świadomości społecznej oraz zainteresowania usługami chroniącymi dane osobowe.
W jaki sposób można zastrzec PESEL
Numer PESEL można zastrzec na trzy sposoby: poprzez aplikację mObywatel, na stronie internetowej gov.pl lub osobiście w urzędzie. Zastrzeżenie numeru jest całkowicie bezpłatne i dobrowolne, więc każdy pełnoletni obywatel posiadający pełną zdolność do czynności prawnych może skorzystać z tej usługi, choć nie jest to obowiązkowe.
Dzięki tej opcji osoby chcące zwiększyć swoje bezpieczeństwo mają możliwość zabezpieczenia numeru PESEL przed potencjalnym wykorzystaniem go przez osoby trzecie, co może znacząco zmniejszyć ryzyko kradzieży tożsamości.
„Najnowsze dane dotyczące liczby zastrzeżeń numeru PESEL bardzo nas cieszą. Jako Ministerstwo Cyfryzacji stawiamy na zwiększanie świadomości społecznej związanej z cyberzagrożeniami, a rekordowa liczba 5 mln zastrzeżonych numerów PESEL świadczy o tym, że ta świadomość rośnie. Chcę jasno podkreślić, że zastrzeżenie numeru PESEL skutecznie chroni przed kradzieżą tożsamości i oszustwami. A to dzięki temu, że utrudnia wykorzystanie naszych danych np. do zaciągnięcia pożyczki czy podpisania niechcianych umów. Zastrzeżony PESEL daje pewność, że odpowiednie instytucje i firmy dokładnie sprawdzą, czy z daną sprawą zwraca się do nich posiadacz numeru PESEL, a więc faktycznie zainteresowana osoba, czy też oszust” – przypomina wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, komentując pobity rekord.