"Głównym zadaniem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) jest pobór należności podatkowych i celnych oraz kontrola prawidłowości realizacji obowiązków związanych z daninami publicznymi" – można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. W takim razie po co Krajowej Administracji Skarbowej ośmiu księży na etacie i ile tam zarabiają? Takie pytania zadali KAS posłowie Polski 2050. Właśnie dostali odpowiedź.
Co dokładnie ksiądz robi w skarbówce?
„Do zakresu obowiązków duchownych w KAS należy sprawowanie szeroko rozumianej posługi duszpasterskiej wobec pracowników i funkcjonariuszy” – wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop, odpowiadając na interpelację posłów z Polski 2050. Treść tego dokumentu przytoczył dziennik Fakt. Praca zatrudnionych księży może obejmować zarówno codzienne rozmowy wspierające, jak i obecność podczas wyjątkowych sytuacji.
W kwietniu br. skarbówka zatrudniała 11 księży. Teraz jest ich tylko ośmiu, w tym jeden na bezpłatnym urlopie – informował w kwietniu w Sejmie szef KAS Marcin Łoboda.
Kościelni funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej
Z pisma wynika, że zasadnicze wynagrodzenie księdza zatrudnionego w skarbówce waha się między 5714 a 9925 zł miesięcznie, w zależności od zajmowanego stanowiska i stażu pracy i wynika z rozporządzenia. Ponadto, kapelani mogą oczywiście liczyć na nagrody roczne i jubileuszowe. Duchowni zatrudnieni w KAS mają status funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, co oznacza, że obowiązują ich standardowe zasady służby (8 godzin pracy, od poniedziałku do piątku) i dyspozycyjność podobna do tej, którą mają urzędnicy tej służby.
W roku 2019 z budżetu urzędu wydano na ten cel około 750 tysięcy złotych, a w roku 2023 już 1,4 mln zł. Łącznie, w ciągu pięciu lat, skarbówka wydała na duchownych aż 5 milionów złotych.