Powrót z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego może wiązać się z licznymi problemami. Chociaż osoba wracająca do pracy po urlopie rodzicielskim musi wrócić na to samo stanowisko lub równorzędne z tym zajmowanym przed odejściem na urlop, to często podczas dłuższej przerwy od pracy pracodawca przeorganizuje strukturę firmy, a wracająca osoba "nie pasuje" już do nowego szkieletu kadrowego firmy. Aby uchronić się przed zwolnieniem można zabezpieczyć.
Obniżenie wymiaru czasu pracy po powrocie z urlopu rodzicielskiego
Jeżeli kobieta wróciła z urlopu rodzicielskiego i chce pracować mniej godzin, może poprosić swojego pracodawcę o skrócenie wymiaru czasu pracy. To prawo przysługuje jej również, gdy ma prawo do urlopu wychowawczego.
Aby skorzystać z tej możliwości, powinna złożyć wniosek do pracodawcy – może to zrobić na papierze lub drogą elektroniczną. Ważne jest, aby złożyć wniosek na co najmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy w krótszym wymiarze czasu.
Pracodawca musi zgodzić się na taki wniosek. Pracownica może pracować maksymalnie połowę swojego zwykłego wymiaru czasu pracy. To prawo przysługuje jej przez cały okres, na który przysługuje jej urlop wychowawczy.
Dodatkowo, oprócz obowiązku pracodawcy na przyjęcie takiego wniosku, pracownica zyskuje ochronę przez zwolnieniem. Jeżeli pracownica, która wróciła z urlopu rodzicielskiego, zdecyduje się pracować krócej, pracodawca nie może jej zwolnić przez co najmniej rok. To ważne zabezpieczenie, które pozwala pogodzić życie zawodowe z rodzinnym. Wyjątkiem są sytuacje, gdy firma upada lub gdy pracownica poważnie narusza obowiązki służbowe, podaje infor.pl.
Zwolnienie pracownika podczas trwania urlopu macierzyńskiego
Pracodawca nie może zwolnić kobiety w ciąży, podczas urlopu macierzyńskiego ani w okresie, w którym złożyła wniosek o taki urlop. Jedyny wyjątek od tej zasady dotyczy sytuacji, gdy firma ogłasza upadłość lub likwidację. W takim przypadku pracodawca musi porozumieć się z przedstawicielem pracowników (związkami zawodowymi) co do terminu rozwiązania umowy o pracę, czytamy w infor.pl.
Jeśli kobieta straci pracę w związku z upadłością firmy, przysługują jej dodatkowe świadczenia. Szczegółowe warunki wypłaty tych świadczeń są określone w innych przepisach prawnych. Ta ochrona prawna ma na celu zabezpieczyć przyszłe matki i umożliwić im powrót do pracy po urodzeniu dziecka.