Według danych statystycznych Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) na całym świecie 800 000 ludzi rocznie odbiera sobie życie. W komunikatach przedstawianych przez WHO przebijają się informacje, że co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo, natomiast co 3 sekundy podejmowana jest przez kogoś próba samobójcza.
Samobójstwo jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonu na świecie dla grupy wiekowej między 15. a 44. rokiem życia. Każde samobójstwo ma wpływ na co najmniej sześć osób z otoczenia osoby, która targnęła się na życie.
Miesiące z najmniejszą liczbą prób samobójczych to listopad, październik, grudzień, luty, a z najmniejszą liczbą zgonów po próbach samobójczych: listopad, grudzień, luty i październik.
Młode osoby zbyt często nie widza wyjścia
W Polsce ofiarami są najczęściej bardzo młode osoby (13-18 lat), a także 19-24 lata. W trzeciej kolejności problem ten dotykał Polaków w wieku 35-39 lat.
Psycholog Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl zauważa w portalu MyCompanyPolska, że decyzja o targnięciu się na życie jest wynikiem wielu czynników. Wśród nich najważniejsze to brak wsparcia osób najbliższych, poczucie alienacji i bycie niezrozumianym. Ludzie usiłujący popełnić samobójstwo często borykają się też z zaburzeniami psychicznymi, w tym z obniżonym nastrojem.
Z danych policyjnych wynika, że samobójstwach przodują duże miasta takie jak: Katowice, Gdańsk, Łódź, Kraków, Wrocław, Gorzów Wielkopolski i Bydgoszcz.
Bez nakładów na pomoc psychologiczną poprawy nie będzie
W Warszawie i aglomeracji samobójstwo usiłowało popełnić w 2023 roku aż 671 osób. Niestety w aż 399 wypadkach skutecznie. 272 osoby udało się uratować. Więcej kobiet wykonało nieudaną próbę samobójczą (128), niż udaną (92). U mężczyzn jest odwrotnie: 307 popełniło samobójstwo, a 144 udało się uratować.
– Cyfry to cyfry, a za nimi kryje się indywidualna tragedia nie tylko ofiar, ale także ich bliskich – zauważa Sara Zawadzka, psycholożka Fundacji GrowSpace, która widzi potrzebę podjęcia konkretnych działań, by pomóc mieszkańcom Polski przetrwać kryzysowe sytuacje. Potrzebne jest zwiększenie kwalifikacji osób, które świadczą pomoc psychologiczną oraz zwiększenie nakładów na psychoedukację różnych grup wiekowych.