Prestiżowy ranking miast European Cities & Regions of the Future 2025 jest istotnym wskaźnikiem mówiącym o tym jak żyje się w europejskich miastach. W rankingu świetnie poradził sobie Wrocław zdobywając wysokie lokaty w wielu kategoriach. Wyróżnienia zostały przyznane także Warszawie i Krakowowi.
Wrocław na czele rankingu w kategorii miast średnich
Ogłoszono wyniki prestiżowego rankingu European Cities & Regions of the Future 2025, opracowywanego przez fDi Intelligence, część brytyjskiego Financial Times. Ranking analizuje europejskie miasta i regiony pod kątem ich potencjału gospodarczego, atrakcyjności biznesowej oraz jakości życia. Oceniane są setki miast w pięciu kategoriach demograficznych oraz ponad sto regionów, które klasyfikowane są według takich kryteriów jak dostępność komunikacyjna, kapitał ludzki i opłacalność inwestycji.
W tegorocznym zestawieniu ogromny sukces odniósł Wrocław, który zwyciężył w kategorii miast średniej wielkości (200–750 tys. mieszkańców) wyprzedzając Zurich (Szwajcaria) i Wilno (Litwa). Stolica Dolnego Śląska zdobyła także pierwsze miejsce jako najbardziej przyjazna lokalizacja dla biznesu oraz miasto o największym potencjale ludzkim i najlepszej jakości życia. Dodatkowo uplasowała się na drugiej pozycji pod względem potencjału ekonomicznego, co potwierdza jej rosnącą rolę na europejskiej mapie inwestycyjnej.
Wyróżnienie również dla Warszawy i Krakowa
Stolicy Polski udało się zająć trzecie miejsce wśród miast powyżej 2 mln mieszkańców, zaraz za Londynem i Dublinem. Warszawa awansowała w tegorocznym rankingu, zajmując miejsce w pierwszej trójce. Stolica Polski uplasowała się na drugim miejscu w kategoriach Kapitał Ludzki i Jakość Życia oraz Przyjazność dla Biznesu, ustępując jedynie Londynowi. W ostatnich pięciu latach przyciągnęła najwięcej miejsc pracy związanych z inwestycjami zagranicznymi w Europie, m.in. dzięki firmom takim jak Google i Visa, informują autorzy rankingu.
Kraków sklasyfikowany w kategorii miast dużych między (500 tys. a 1 mln mieszkańców) awansował na trzecie miejsce w rankingu, zdobywając pierwszą lokatę w kategoriach Kapitał Ludzki i Jakość Życia oraz Przyjazność dla Biznesu. W 2024 r. aż 83 proc. kapitału inwestycyjnego w mieście pochodziło od inwestorów z Europy Zachodniej. Królewskie miasto ustąpiło w swojej kategorii niemieckim miastom: Frankfurtowi nad Menem oraz Hamburgowi.