Grupa Azoty S.A. zawarła List Intencyjny z Orlenem, w ramach którego obie strony będą analizować możliwości strategicznej współpracy, koncentrując się na potencjalnych transakcjach w sektorze polimerów. Szczególną uwagę poświęcono działalności spółki Grupa Azoty Polyolefins, wynika z komunikatu prasowego, który ukazał się 12 września na stronie internetowej Grupy Azoty.
Dodatkowo, przedmiotem analiz będą segmenty związane z produkcją i sprzedażą kaprolaktamu, poliamidu 6 oraz port morski w Gdańsku, należący do Grupy Azoty Fosfory. Podpisanie tego dokumentu jest częścią szerszego procesu Strategicznego Przeglądu Biznesów, który realizuje Zarząd Grupy Azoty. Ważnym aspektem jest to, że List Intencyjny nie dotyczy segmentu nawozowego, będącego kluczowym obszarem działalności Grupy Azoty, czytamy w dalszej części komunikatu.
Grupa Azoty ze sporymi problemami
Grupa Azoty jest wiodącym graczem na polskim rynku nawozów oraz jedną z najważniejszych grup kapitałowych w branży chemicznej i nawozowej w Europie. W skład Grupy wchodzą m.in. Grupa Azoty S.A. z siedzibą w Tarnowie (jednostka dominująca), Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. oraz Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. Grupa Azoty zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Składa się z ponad 50 spółek działających w Polsce i za granicą, a jej produkty trafiają do klientów w ponad 100 krajach na całym świecie.
Współpraca na szeroką skalę z Orlenem może pomóc Grupie Azoty w podreperowaniu trudnej sytuacji. W zakładach Grupy może bowiem dojść do zwolnień grupowych. Prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz powiedział podczas konferencji wynikowej zorganizowanej 12 września, że firma „została zdewastowana” podczas poprzednich rządów. Zaznaczył również, że Grupa jest na finiszu prac nad planem restrukturyzacji i transformacji, który może zostać wdrożony już we wrześniu