Statek badawczy „Oceania” należy do Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Obecnie jest jedynym statkiem badawczym, który jest w stanie prowadzić badania terenowe poza akwenem Morza Bałtyckiego. W tym tygodniu media obiegły informacje, że rząd postanowił wstrzymać finansowanie statku, ale pod presją opinii publicznej zmienił zdanie, informuje bankier.pl.
„Oceania” jednak z finansowaniem
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło w mediach społecznościowych, że finansowanie zostało przyznane na lata 2024-2026. Instytut Oceanologii PAN otrzyma rocznie 8 mln zł, co daje łącznie 24 mln zł na trzy lata. Środki te pochodzą z ministerialnego konkursu na utrzymanie aparatury naukowo-badawczej oraz stanowiska badawczego. O wcześniejszym planie zaniechania finansowania i reakcji Polskiej Akademii Nauk przeczytasz w artykule POD TYM LINKIEM.
„Oceania” to trójmasztowy statek badawczy należący do Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, zbudowany w 1985 roku w Stoczni Gdańskiej. Jest jednym z kluczowych narzędzi badawczych IO PAN, największego polskiego instytutu specjalizującego się w badaniach z zakresu fizyki, chemii, biologii i ekologii morza.
„Oceania” spędza rocznie około 250 dni na morzu, realizując liczne misje badawcze. Wśród nich znajdują się m.in. ekspedycje w rejon Arktyki oraz regularne rejsy po Bałtyku, podczas których prowadzone są kluczowe badania nad zmianami klimatycznymi, ekosystemami morskimi i stanem środowiska naturalnego mórz.
Obecnie Oceania znajduje się w pobliżu Mierzei Helskiej. Gdy pisaliśmy artykuł dotyczący wstrzymania finansowania dla statku ze strony resortu nauki, polska jednostka badawcza znajdowała się u wybrzeży szwedzkiej wyspy znajdującej się na Bałtyku – Gotlandii.