Z danych resortu cyfryzacji wynika, że infrastruktura krytyczna, zwłaszcza ta znajdująca się pod zarządem władz samorządowych, jest coraz bardziej zagrożona atakami cybernetycznymi. Problem dotyczy przede wszystkim oczyszczalni ścieków oraz innych obiektów sanitarno-kanalizacyjnych. O pomysłach rządu na walkę z hakerami pisze Portal Samorządowy.
Samorządy mają dostać dodatkowy arsenał do walki z cyberprzestępcami
Minister cyfryzacji Przemysław Gawkowski wyraził nadzieję, że rząd jeszcze w kwietniu przyjmie ustawę o krajowym systemie certyfikacji cyberbezpieczeństwa. Równolegle ma ruszyć proces legislacyjny dotyczący nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) oraz przyjęcie Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2025–2029. Minister zapowiada, że do końca 2025 roku powstanie kompleksowy system z silnym zapleczem technicznym i prawnym.
Nowelizacja ustawy o KSC zakłada m.in. wdrożenie unijnej dyrektywy NIS 2 oraz wprowadzenie procedury dla dostawców wysokiego ryzyka. Nowe przepisy obejmą również sektor wodno-kanalizacyjny, zobowiązując około 400 podmiotów do wdrożenia systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. Strategia cyberbezpieczeństwa, której projekt trafił do konsultacji w lutym, ma określać cele, środki realizacji oraz podmioty odpowiedzialne za jej wdrożenie.
Hakerzy atakują infrastrukturę krytyczną
W 2024 r. krajowe zespoły CSIRT odnotowały ponad 111 tys. incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem – o 23 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej zgłoszeń obsłużył CSIRT NASK (ponad 103 tys., wzrost o 29 proc.), podczas gdy CSIRT GOV i CSIRT MON zanotowały spadki. Wicepremier Krzysztof Gawkowski wskazał, że za większość incydentów stoją grupy powiązane z Rosją i Białorusią, odpowiedzialne za ataki, dezinformację i działania sabotażowe. Mimo wzmożonej aktywności hakerów, 99 proc. prób jest skutecznie blokowanych.
Rząd deklaruje rekordowe inwestycje w cyberbezpieczeństwo – niemal 4 mld zł. Szczególnym celem ataków staje się infrastruktura wodno-kanalizacyjna. Odnotowano m.in. incydenty w Kuźnicy, Tolkmicku, Małdytach i Sierakowie. Część informacji z rządowego raportu została utajniona, jednak wcześniejsze ustalenia NIK wskazują, że wiele gmin nie ma planów zabezpieczenia dostępu do wody w sytuacjach kryzysowych.