Już niedługo bezrobotni będą mogli cieszyć się ze zwiększonej kwoty zasiłków. Nowa ustawa o rynku pracy wprowadza wiele zmian w funkcjonowaniu Urzędów Pracy, ale również przyniesie większe zasiłki dla potrzebujących. O podpisanej przez prezydenta ustawie pisze bankier.pl.
Bezrobotni z większymi zasiłkami
Nowe przepisy wprowadzają istotne zmiany w systemie wsparcia dla bezrobotnych. Zlikwidowano obniżony zasiłek dla osób z krótszym stażem pracy – wszyscy bezrobotni otrzymają 100 proc. podstawowego zasiłku. Zniesiono także obowiązek rejestracji w urzędzie pracy zgodnym z miejscem zameldowania – teraz liczy się miejsce zamieszkania. Preferencyjne wsparcie przewidziano m.in. dla członków rodzin wielodzietnych z Kartą Dużej Rodziny oraz samotnych rodziców. Wprowadzono również pożyczkę edukacyjną do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia z możliwością częściowego umorzenia, którą można przeznaczyć na kształcenie i rozwój kompetencji.
Rozszerzono dostęp do bonu na zasiedlenie – skorzystać z niego będą mogły wszystkie osoby bezrobotne, niezależnie od wieku. Zwiększono także wiek dziecka niepełnosprawnego (do 18 lat), którego opiekun może ubiegać się o refundację kosztów. Dodatkowo, pracodawcy zatrudniający osoby po 50. roku życia lub seniorów poszukujących pracy (kobiety po 60. i mężczyźni po 65. roku życia) będą mogli otrzymać dofinansowanie w wysokości do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Zmiany w Urzędach Pracy
Nowelizacja przepisów zmienia zasady opracowywania Indywidualnego Planu Działania – obowiązkowy będzie on tylko dla osób bezrobotnych zarejestrowanych dłużej niż 120 dni, długotrwale bezrobotnych oraz osób do 30. roku życia. Zwiększona zostanie również częstotliwość kontaktów z urzędnikiem – z raz na 60 do raz na 30 dni. W miejsce mało popularnego przygotowania zawodowego dorosłych wprowadzony zostanie program „staż plus”, który ma nie tylko uczyć umiejętności, ale też pozwolić na zdobycie kwalifikacji zawodowych, premiowanych dodatkiem dla stażysty i bonusem dla pracodawcy.
Nowe rozwiązania przewidują także ocenę kompetencji cyfrowych młodych osób rejestrujących się jako bezrobotne oraz wyznaczenie w każdym urzędzie pracy doradcy ds. młodzieży. Wsparcie dla pracowników publicznych służb zatrudnienia i OHP zostanie zwiększone – dodatek motywacyjny wzrośnie z 600 zł do 1000 zł. Równolegle planowana jest modernizacja i automatyzacja usług świadczonych przez urzędy pracy.
Nowa regulacja zastępuje obowiązującą od dwóch dekad ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wprowadzając kompleksową reformę systemu. Modernizacja instytucji rynku pracy stanowi element Krajowego Planu Odbudowy i ma na celu dostosowanie ich do współczesnych wyzwań oraz zwiększenie skuteczności wsparcia dla osób poszukujących zatrudnienia.